Praca wieloosobowych zespołów, ba!, nawet pojedynczych osób nieraz bywa problemem, jeśli przyjrzymy się harmonogramowi i wielości rozpisanych zadań. W uporządkowaniu dnia pracy, zaplanowaniu zadań i dbaniu o ich realizację może pomóc wiele narzędzi z gatunku „To Do”, a więc managerów list zadań. Jednym z najlepszych rozwiązań jest witryna Todoist.com.
Todoist.com to chilijski produkt, który powstał w ubiegłym roku na bazie projektu startupowego firmy Doist. Po ponad roku funkcjonowania to już narzędzie, które nie jest wyłącznie witryną internetową, w której możemy dodawać kolejne zadania do wykonania, ale całym ekosystemem istniejącym na systemach mobilnych, w aplikacjach na systemy komputerowe, dodatkach do przeglądarek, Gmaila czy klienta pocztowego Outlook. Todoist funkcjonuje w technologii HTML5, co, jak utrzymują twórcy, wpływa na jego szybkość i stabilność. Dzięki jej zastosowaniu umożliwia także dostęp do stworzonej wcześniej listy zadań bez konieczności podłączenia do sieci. Co rzadkie w przypadku zagranicznych projektów – wszystko jest przetłumaczone na język polski.
Simplicity, a więc prostota
To pierwsze z haseł przyświecającym pomysłodawcom Todoist. I faktycznie, w końcowym produkcie widać jego wyraźną realizację. U góry witryny internetowej (jak i w każdej aplikacji) centralną część zajmuje przycisk zachęcający nas do rozpoczęcia użytkowania Todoist. Po rejestracji produkt właściwie stoi przed nami otworem. Obsługa jest intuicyjna, możliwie uproszczona. W lewym menu znajduje się uproszczony widok filtrowania wcześniej dodanych zadań, a także możliwość utworzenia nowych, zaś w prawym górnym rogu znajdują się przyciski usprawniające naszą pracę, od wskaźników obrazujących naszą wydajność, po ikonę, za którą kryje się w pełni spolszczona pomoc. Wygląd Todoist charakteryzuje się możliwie najwyższym stopniem zamierzonej wizualnie surowości, której przyświeca użyteczność. Witryna, a także aplikacje nie są przekoloryzowane, zarówno kolorystycznie, jak i funkcjonalnie.
Organize, a więc organizować
Głównym zadaniem Todoist jest organizacja czasu, zarówno tego stricte zadaniowego (dlatego do pracy w organizacji jest jak znalazł), jak i prywatnego. To narzędzie umożliwiające nie tylko planowanie całego dnia funkcjonowania, ale także program przypominający o ich wykonaniu. Poszczególne zadanie to nie tylko zwykła, zazwyczaj krótka informacja o konkretnym działaniu. Do pojedynczej czynności możemy przypisać projekt – tak przekładający oryginalną wersję na język polski określili kategorie, w jakich segregować będziemy zadania. Każdej ze stworzonych kategorii możemy określić wybrany przez nas kolor (do 12 odcieni w bezpłatnej wersji).
Funkcji oznaczania jest zresztą więcej, bo każdemu zadaniu w projekcie możemy dodatkowo nadać etykiety, które dodatkowo będą definiowały zapisany punkt na liście i jednocześnie ułatwiały późniejsze wyszukiwanie. Każde zadanie może mieć przypisany termin jego wykonania, który zresztą w prosty sposób dodamy w każdym kolejnym zaplanowanym przez nas punkcie. Co ciekawe, bardzo przydatną funkcjonalnością jest sortowanie zaplanowanych działań przy podziale na te, które wykonać musimy „dziś” czy też w ciągu najbliższego tygodnia. Gdy jednak domyślne możliwości sortowania nam nie wystarczą możemy zdefiniować własne filtry wg których ułożymy planowane zadania.
Inspire, a więc inspirować
Ostatniej idei pomysłodawców narzędzia przyświeca niejako narzędzie analityczne, jakie twórcy proponują użytkownikom Todoist. Funkcjonalność określona jako „Tendencja wydajności” ogranicza się do ostatnich 7 dni w wersji bezpłatnej, jednak wykres „Todoist Karmy” z pewnością obrazuje i usprawnia organizację własnej pracy, bo gdy widzimy jaką część założeń zrealizowaliśmy w ostatnich dniach, możemy optymalizować kolejne doby działań. Każda z opisanych wyżej funkcji oddana jest w ręce wszystkich użytkowników, jednak za dodatkowe funkcjonalności, takie jak dostęp do kolejnych kolorowych etykiet, własnych filtrów, przypomnień push, śledzenie własnej wydajności w większym zakresie czasowym czy też dodawanie zadań poprzez przekazywanie wiadomości e-mail możliwe jest po opłaceniu usługi premium. Miesięczny pakiet to koszt 3 dolarów, dostęp do Todoist Premium na rok to z kolei koszt 29 dolarów.
Źródło: Technologie.ngo.pl