W sieci, jak i na papierze czy w telewizji i kinie obowiązuje to samo prawo autorskie. Choć sposób korzystania z treści znajdujących się w internecie jest zupełnie inny, to zasady są te same i należy o tym pamiętać, gdy chcemy skorzystać z czyjegoś utworu lub opublikować swój.
Większość treści w sieci jest objęta pełną ochroną prawno-autorską, możemy korzystać z nich w ramach dozwolonego użytku prywatnego, prawa cytatu czy w szkole do działalności dydaktycznej. Aby zgodnie z prawem rozpowszechniać czy modyfikować cudze prace potrzebujemy dodatkowych licencji.
Korzystanie z treści w internecie
Aby wykorzystać zdjęcie w naszej publikacji, np. raporcie, musimy być jego autorem/autorką lub posiadać odpowiednie do tego prawa. Znalezione w internecie zdjęcie może być podpisane na wiele różnych sposobów: pierwsza grupa to zapisy mówiące o pełnej ochronie prawnoautorskiej: “wszystkie prawa zastrzeżone”, “©”, imieniem i nazwiskiem twórcy/twórczyni. Taki zapis pozwala nam wyłącznie na dozwolony użytek osobisty (bez możliwości rozpowszechniania takiego utwory czy dokonanych na nim modyfikacji szerzej niż poza znajomymi i rodziną). Również niepodpisane w żaden sposób zdjęcia chronione są prawem autorskim. Jeśli chcemy skorzystać z takiego zdjęcia, musimy spytać się autora/autorki o zgodę – w praktyce samo znalezienie kontaktu do tej osoby jest wystarczająco trudnym zadaniem.
Druga grupa podpisów, to zapisy wolnych i otwartych licencji, np. Creative Commons: CC-BY, CC BY-SA, itp. Z tych zdjęć możemy korzystać zgodnie z warunkami zapisanymi w licencji bez konieczności pytania o zgodę autora/autorki. Wolne i otwarte licencje ułatwiają nam dostęp i możliwość skorzystania z treści. Podobnie nie warto zapominać o czytelnikach i czytelniczkach treści, które produkujemy jako organizacja. Dzięki publikacji na licencjach Creative Commons umożliwiamy im promowanie tych treści w formie np. umieszczenia na blogach i stronach innych organizacji, dodania do niego swoich uwag lub przerobienia zawartych w nim danych na infografiki. To również wpłynie na popularyzację wiedzy i zbudowanie pozycji naszej organizacji.
Licencje Creative Commons wymagają podania informacji o autorze/autorce w momencie wykorzystywania materiału. Określają również jasno zasady wykorzystania utworu. Otwarte licencje na publikacje umożliwiają poszerzenie grona ich odbiorców i odbiorczyń, zwłaszcza dzięki ułatwianiu ich ponownego wykorzystania i modyfikacji, na sposoby, których wcześniej byśmy nie przewidzieli i przewidziały.
Wolne i otwarte licencje
Licencje Creative Commons opierają się o założenie, że to autor/autorka określa poziom swobód, jaki chce dać użytkownikom i użytkowniczkom – określa, co im wolno, a co nie i pod jakimi warunkami.
Dla ułatwienia stosuje się często zapis skrótowy nazw licencji od angielskojęzycznych nazw poszczególnych warunków:
Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY)
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (CC BY-SA)
Creative Commons – Użycie niekomercyjne (CC BY-NC)
Creative Commons Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach (CC BY-NC-SA)
Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych (CC BY-ND)
Creative Commons Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych (CC BY-NC-ND)
Jaką licencję wybrać?
Każda z nich realizuje różne potrzeby i cele autora lub organizacji. Co można zrobić z utworem na każdej z licencji, prosto pokazuje plakat:
Wybór należy do Ciebie i do organizacji, ale pamiętaj, że jeśli celem jest najefektywniejsze realizowanie misji organizacji, to wiedza i informacje o tym, co robicie, efekty Waszej pracy powinny być najszerzej dostępne. Wolne licencje sprawdzą się tu najlepiej. Są również najlepszym rozwiązaniem, gdy wydajemy środki publiczne, ponieważ gwarantują wszystkim równe prawa w dostępie do materiałów wyprodukowanych z pieniędzy podatników i podatniczek.
Licencje Creative Commons są dostępne w 26 językach, w tym angielskim, francuskim rosyjskim, ukraińskim, chorwackim. To nie tylko tłumaczenia, ale również wersje dostosowane do lokalnego prawa. Jeśli w danym kraju nie ma jeszcze oddziału Creative Commons ani lokalnej wersji, warto skorzystać z tzw. wersji Unported licencji, która pełni funkcję “międzynarodowej”.
Źródło: technologie.org.pl