Jak typ niepełnosprawności wpływa na prawo do rodzicielstwa? Z jakimi barierami mierzą się osoby w niepełnosprawnością intelektualną, szczególnie w odniesieniu do rodzicielstwa i życia seksualnego? Jakie są doświadczenia dzieci wychowujących się w rodzinie, gdzie ojciec lub matka ma niepełnosprawność intelektualną? Obejrzyj podcast#CałegoCiała Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
O ekspertce
O tych tabuizowanych zagadnieniach opowiada w rozmowie z Lilianą Religą z Federy dr Agnieszka Wołowicz - pedagożka, psycholożka kliniczna, członkini ARTYKUŁ 6., autorka publikacji dot. kobiet z niepełnosprawnościami, ekspertyz i raportów dotyczących zwłaszcza osób z niepełnosprawnością intelektualną.
O audycji
Ponad sto lat temu Zofia Nałkowska krzyczała: „Chcemy całego życia!”. Dziś mogłybyśmy krzyczeć to samo i dodać, że chcemy też całego ciała. Bo mogą nam przeszczepić serce i zoperować mózg, ale kiedy chodzi o cokolwiek związanego z naszą płcią – nasze człowieczeństwo schodzi na dalszy plan i oni decydują za nas: co nam wolno, a czego nie, co zrobią a czego sumienie im odmawia. A tymczasem nasze ciało to my. Ono należy do nas. Wywalczymy prawo do całego ciała. I – do całego życia też.
Pod hasłem “Całego ciała” nagrywamy – we współpracy z zaprzyjaźnionymi organizacjami i ekspertkami – audycje dla internetowego, społecznościowego Radia Kapitał oraz filmiki na Youtube. Będziemy rozmawiać o przeróżnych tematach związanych z ciałem – o aborcji, ciąży, rodzeniu, antykoncepcji, seksie…
Możecie słuchać nas online w każdą drugą sobotę miesiąca od 17:30 do 18:00 lub odsłuchać podcast na Mixcloud lub obejrzeć film na Youtube:
Wcześniejsze nagrania podcastów #CałegoCiała na federacyjnym kanale na Youtube.
Źródło: Strona Federy o podcaście