Dyrygenci chóralni z całej Polski uczą śpiewać polskie piosenki popularne na trzy głosy na filmikach instruktażowych na YouTube!
#calapolskaspiewawdomu to akcja, która została wymyślona spontanicznie w ramach walki z pandemią koronawirusa, ale jej efekty zostaną z pewnością na długo i będą służyły wielu ludziom - od przedszkolaków do seniorów, tak w miastach jak i we wsiach, a także za granicą, ponieważ wieść rozchodzi się wśród Polonii w różnych krajach. Zgłosiła się też jedna organizacja międzynarodowa, że chciałaby je wykorzystywać jako promocję polskiej kultury!
W ramach akcji dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali utwory ze zbioru "Płynie pieśń nasza" J. Powroźniaka wydanego przez PWM w latach siedemdziesiątych, zawierającego ponad 100 piosenek, które teoretycznie zna każdy Polak. W praktyce z tym jest różnie i mamy wrażenie, że wszystkie te piosenki znał tylko sam autor opracowań, ale akcja #calapolskaspiewawdomu jest właśnie po to, żeby je spopularyzować, szczególnie wśród młodszego pokolenia.
Chcielibyśmy nauczyć ludzi śpiewać piosenki na głosy, co jest umiejętnością zamierającą. W obecnych okolicznościach jednak może dałoby się ją wskrzesić, szczególnie, że materiały instruktażowe są przygotowane przez profesjonalistów w taki sposób, jak prowadzą próby swoich chórów: najpierw śpiewany jest pierwszy głos, potem drugi, potem trzeci, a na końcu słychać, jak brzmią wszystkie trzy głosy razem. Na to wszystko nałożone są nuty z tekstem, co bardzo ułatwia naukę, nawet osobom, które nie znają nut. To dobra okazja, żeby się oswoić z zapisem nutowym, który w szkołach jest traktowany po macoszemu i dla większości społeczeństwa stanowi czarną magię.
Chodzi o to, żeby "odkopać" polskie pieśni towarzyskie. Wiele osób nie zna ich wcale i spotka się z nimi po raz pierwszy w formie, która umożliwi ich łatwą naukę. A jak ktoś umie już pierwszy głos, to będzie mógł go sobie zaśpiewać z drugim lub z trzecim, albo drugi z pierwszym itd. Materiał jest przeznaczony dla ludzi, którzy po prostu lubią śpiewać - nie trzeba mieć żadnego specjalistycznego wykształcenia ani przygotowania, żeby zacząć to robić.
Projekt jest też trochę nagrodą pocieszenia w zamian za odwołaną Noc Chórów, na którą cieszyło się 19 chórów. W myśl zasady: "co się odwlecze to nie uciecze", wymyśliliśmy wraz z pomysłodawcą Festiwalu Krzysztofem Dudzikiem i partnerem projektu, że przy kolejnym chóralnym spotkaniu w Rudzie Śląskiej zaśpiewamy na Rynku wraz z chórami i publicznością wszystkie utwory, które zostaną przygotowane w ramach tego projektu. Fakt, iż opracowania są łatwe i na 3 głosy, wcale nie odbiera pieśniom walorów artystycznych. Będzie moc!
Projekt jest koordynowany przez Chórtownię, która jest fundacją działającą pro publico bono. Nie jest to projekt finansowany przez kogokolwiek, tylko spontaniczny pomysł w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Wszystkie filmiki powstały "w czynie społecznym", za co składamy głęboki ukłon wszystkim zaangażowanym w projekt dyrygentom - tylko tak możemy docenić ich fantastyczną pracę! Swoje nagrania przysłały już dyrygenci z Warszawy, Chorzowa, Wrocławia, Rudy Śląskiej, Krakowa, Piekar Śląskich, Gliwic, Zabrza, Katowic, Tarnowskich Gór, Lublina, BIałegostoku, Czeskiego Cieszyna, Niemcza pod Bydgoszczą, Głuchołazów, Gorlic, Połczyna-Zdrój i Szczecina.
Oprócz tego nadeszło bardzo wiele zgłoszeń, czekamy na kolejne materiały. Początkowo zamierzaliśmy prowadzić nabór do Wielkanocy, potem przedłużyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do końca kwietnia, ale zainteresowanie jest tak duże, że zmieniliśmy termin na "do wyczerpania zapasów", czyli do ostatniej opracowanej piosenki w tym zbiorze! ;)
Polskie Wydawnictwo Muzyczne udzieliło Chórtowni zgody na wykorzystanie zbioru, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Wiemy, że każdy z dyrygentów, którzy biorą udział w projekcie mógłby przygotować swoje opracowanie, ale chodziło nam o to, żeby to było coś, co wszyscy znają, a niektórzy mają poupychane po biblioteczkach. Już podczas przyjmowania zgłoszeń od dyrygentów wyszło, że to założenie jest prawdziwe, ponieważ kilkoro z nich posiada tę pozycję w swoich zbiorach. Przypuszczamy, że wśród osób, które natkną się na te filmiki w sieci, też będzie sporo takich, które mają ten śpiewnik u siebie w domu. A może PWM pokusi się o wznowienie?
Nieco statystyk
Obecnie na kanale jest już 16 utworów, które przygotowali (w kolejności publikowania): Krzysztof Dudzik, Małgorzata Kalinowska-Przybylska, Agnieszka Dobrakowska, Aleksandra Redziak, Agnieszka Franków-Żelazny, Tomasz Jamrozik, Krzysztof Hrycyszyn, Joanna Nowicka, Izabela Lysik-Różańska, Katarzyna Brzozowska, Edyta Sulimska, Magdalena Wojtas oraz Joanna Gutowska-Kuźmicz i Monika Mielko-Remiszewska. W kolejce czekają już utwory do publikowania od kolejnych znakomitych dyrygentów z całej Polski. Od ostatniego tygodnia wprowadziliśmy stały harmonogram publikacji filmów: kolejne utwory emitujemy we wtorki, czwartki i soboty o godzinie 19:00.
Kanał ma już ponad sto subskrybcji, ponad 10 tysięcy wyświetleń, a łączny czas oglądania filmów to około 300 godzin, co przeliczamy sobie dość nietypowo: to tak, jakby 300 osób przyszło na godzinny koncert ;) Oczywiście takie przeliczenia są w ogóle niemiarodajne, ale podoba nam się sama myśl, że można to tak interpretować ;))
Organizatorzy o akcji
Małgorzata Kalinowska-Przybylska - wykonuje mix i mastering większości utworów (niektóre utwory dostajemy już zmasterowane). - "Jestem dyrygentem dwóch chórów w Bieruniu, Chóru "Polonia" i Chóru "Harmonia". - mówi Małgorzata Kalinowska-Przybylska, która jako ostania dołączyła do ekipy projektowej - “Na początek nagrałam dla swoich chórzystów jedną piosenkę "Serce w plecaku". Pomysł całego projektu spodobał im się tak bardzo, że poprosili o więcej, a ponieważ zaplanowany przez nas I Festiwal Pieśni Radosnej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim został przesunięty na późniejszy termin, postanowiłam się nieco zaangażować. Nagrałam jeszcze dwie piosenki i zaproponowałam Chórtowni, że chętnie zrobiłabym mix i mastering kolejnych nagrań, którego metodą prób i błędów zaczęłam się samodzielnie uczyć, tak aby wszystkie instruktaże mogły zawierać prezentację utworu w trzygłosie".
Joanna Purszke-Kuropka - montuje filmy i jest autorką ich schematu graficznego: “Do projektu „Cała Polska śpiewa w domu” przystąpiłam z entuzjazmem. Moja rola bowiem miała łączyć dwie bliskie mi gałęzie sztuki: muzykę i grafikę. Muszę zaznaczyć, że żadnej z nich nie wykonuję profesjonalnie – obydwie jedynie hobbystycznie. Montowania filmów również wciąż się uczę, zatem z góry dziękuje drogim Widzom za wyrozumiałość. Zresztą to nie warstwa filmowa jest tu najważniejsza. Główną rolę w naszych filmach gra Piosenka. Piosenka ludowa, harcerska, żołnierska – wiele z nich znam - część ze szkoły, część z rodzinnych biesiad, jeszcze inne z biwaków przy ognisku, a pomysł, żeby odświeżyć je i przywrócić społeczeństwu uważam za fantastyczny, tym bardziej w wersji trzygłosowej".
Krzysztof Dudzik - przyjmuje zgłoszenia dyrygentów, koordynuje rezerwację utworów oraz prowadzi z nimi korespondencję i tak mówi o akcji: “Smuci mnie, że w naszej kulturze śpiewa się coraz mniej. Dlatego z radością przyjąłem zaproszenie Chórtowni do współpracy nad projektem Cała Polska śpiewa w domu. Wraz z Justyną Dziumą szybko doszliśmy do wniosku, że zależy nam na tym samym - rozśpiewaniu społeczeństwa: mnie poprzez organizację Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej, gdzie muzyka chóralna wychodzi do ludzi, a Justynie m.in. poprzez projekt, który ostatecznie genialnie wpisał się w okoliczności epidemii. Zachęcając ludzi do domowego muzykowania chcemy finalnie (choć i tak intuicyjnie czujemy, że to nie będzie koniec a dopiero początek czegoś wielkiego) wyjść ze śpiewem "na ulice". Plan jest następujący - podczas III Nocy Chórów w 2021 wykonamy wszystkie nagrane przez dyrygentów pieśni na Rynku Nowego Bytomia. Będzie pięknie!”
Efekty zostaną z pewnością na długo i będą służyły wielu ludziom - od przedszkolaków do seniorów, tak w miastach jak i we wsiach, a także za granicą, ponieważ wieść rozchodzi się wśród Polonii w różnych krajach.
A teraz zapraszamy na kanał - śpiewajcie z nami!
https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELmg/videos
Źródło: Fundacja Chórtownia