Coraz więcej firm dostrzega dużą rolę działań społecznie odpowiedzialnych. Jest także wiele firm, które prowadzą działania na rzecz, np. społeczności lokalnych, w których działają. Przykładem takiej firmy może być Aquanet S.A., który już od 2004 roku prowadzi różnego rodzaju inicjatywy wspierające najbardziej potrzebujących.
Aquanet na co dzień zaopatruje w wodę ponad 792 000 mieszkańców Poznania i okolicznych gmin, tj. Lubonia, Puszczykowa, Mosiny, Swarzędza, Czerwonaka, Suchego Lasu, Brodnicy, Kórnika, Murowanej Gośliny, Rokietnicy, Tarnowa Podgórnego, Dopiewa, Komornik i Kleszczewa.
Od czerwca tego roku spółka podjęła współpracę finansową z Centrum PISOP, stowarzyszeniem, które pełni rolę operatora Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na terenie Wielkopolski. Dzięki zaangażowaniu Aquanet stowarzyszenie mogło dofinansować w Wielkopolsce więcej inicjatyw oddolnych realizowanych przez mieszkańców Poznania. „Przedstawicielka Spółki Aquanet była też członkiem Komisji Oceny Projektów w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara i pomogła wybrać najciekawsze inicjatywy do dofinansowania” – mówi Joanna Piechocka – koordynatorka projektu przy Centrum PISOP. Tylko w tym roku na terenie gmin objętych wodociągiem Aguanet realizowanych będzie aż 8 projektów! – kontynuuje koordynatorka.
Poniżej przedstawiamy krótkie opisy inicjatyw realizowanych na terenach działania Aquanetu i zachęcając tym samym do udziału w tych projektach:
Tytuł inicjatywy: WINDSURFINGOWE INTEGRACJE – LETNIA ANIMACJA CZASU WOLNEGO NAD WODĄ
Realizator: Grupa nieformalna Just4Fit
Miejsce: Działania będą odbywały się nad żeglarskim jeziorem Szkwał
Uczestnicy projektu: Bezpośrednimi uczestnikami projektu będzie 30 dzieci w wieku szkolnym, które zamieszkują podpoznańskie gminy. Odbiorcami pośrednimi będą rodziny 30 dzieci oraz mieszkańcy Kiekrza i okolic.
Działania: Do działań projektu należą windsurfingowa animacja czasu nad wodą przeprowadzona w formie zajęć teoretyczno-praktycznych, na których uczestnicy poznając zasady surfowania, pływania na desce z wiosłem czy kajakami. W ramach projektu organizatorzy chcą zorganizować także imprezę integracyjną nad wodą, na której przewidziany jest udział dzieci, rodzin oraz mieszkańców okolicznych gmin.
Cele: Celem głównym projektu jest aktywizacja 30 dzieci w wieku 4-12 lat poprzez zajęcia windsurfingowe oraz integracja mieszkańców gmin okalających jezioro Kierskie, którzy w okresie letnim spędzają czas nad wodą. Do innych celów projektu należy między innymi popularyzacja windsurfingu wśród społeczności lokalnej, skierowanie uwagi dzieci na zajęcia sportowe na świeżym powietrzu jako alternatywa dla chorób cywilizacyjnych, obejmujących coraz młodsze dzieci, czy wyszukiwanie uzdolnionych dzieci, które mogłyby w przyszłości stworzyć grupę sportową.
Tytuł inicjatywy: JESIENNYMI POPOŁUDNIAMI POZNAJĘ ŚWIAT
Realizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Łopuchowa
Miejsce: boisko sportowe oraz szkoła podstawowa w Łopuchowie, w gminie Murowana Goślina
Uczestnicy projektu: Głównymi odbiorcami projektu będzie 40 osób z Łopuchowa i okolic, w wieku od 4-70 lat, a odbiorcami pośrednimi będą osoby, które zostaną włączone w działania aktywizacyjne.
Działania: W ramach projektu zaplanowano 7 tygodni tematycznych jak na przykład „Ruch to zdrowie”, gdzie uczestnicy poznają zumbę, aerobik oraz taniec towarzyski, „Wiem, co jem”, czyli warsztaty z dietetykiem, czy „Pomoc i troska o innych”, podczas których zostaną zorganizowane spotkania z policjantem, strażakami, ratownikiem medycznym, lekarzem i pielęgniarką.
Cele: Celem głównym projektu jest aktywizacja społeczeństwa lokalnego we wsi Łopuchowo. Do celów szczegółowych należą integracja mieszkańców wsi, czy zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu możliwości współpracy w małych społecznościach.
Tytuł inicjatywy: RAZEM DLA BRODNICY
Realizator: Grupa nieformalna Brodniczanie
Uczestnicy projektu: Uczestnikami projektu będzie 15 osób, które będą bezpośrednio zaangażowane w działania projektowe. Pośrednimi odbiorcami będą wszyscy mieszkańcy Brodnicy i okolic.
Działania: Wszystkie działania w projekcie będą koncentrowały się wokół renowacji terenu przy wiejskim placu zabaw. W miejscowości Brodnica został wybudowany nowoczesny plac zabaw, który leży w otoczeniu niezagospodarowanych terenów zielonych, które niszczą wizerunek placu. Dlatego rozwiązaniem jest zadbanie o ten teren poprzez jego oczyszczenie i posadzenie nowych roślin ozdobnych, które zwiększą walory estetyczne.
Cele: Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców Brodnicy, a także wzrost tożsamości lokalnej mieszkańców, wzrost ich integracji i zaangażowania w działania wolontarystyczne.
Tytuł inicjatywy: MIĘDZY NAMI SĄSIADAMI… BUDUJEMY WIĘZI
Realizator: Grupa nieformalna Młodzi Duchem
Miejsce: większość działań będzie odbywało się na terenie sołectwa Bolechówko-Potasze w gminie Czerwonak
Uczestnicy projektu: Odbiorcami projektu będą mieszkańcy sołectwa Bolechówko-Potasze, w tym dzieci, młodzież, osoby dorosłe.
Działania: Realizatorzy projektu, aby zrealizować cele, mają zamiar przeprowadzić takie działania jak spotkania integracyjne dla mieszkańców sołectwa, rajd rowerowy po okolicach, spotkania przy grach i zabawach, które były popularne wśród starszych pokoleń, warsztaty teatralne, czy spływ kajakowy.
Cele: Głównym celem projektu jest pogłębienie więzi międzysąsiedzkich w społeczności z terenu sołectwa. Grupa nieformalna ma zamiar zrealizować także takie cele jak zbudowanie więzi międzypokoleniowych.
Tytuł inicjatywy: STREET JEST GIT!
Realizator: Grupa nieformalna Street jest Git – Roma Kmiecik, Daniel Tuliszka, Marcin Rejniak
Miejsce: gmina Murowana Goślina
Uczestnicy projektu: Odbiorcami bezpośrednimi projektu jest młodzież ze szkół gimnazjalnych z terenu Murowanej Gośliny, a pośrednimi ich rodziny i krewni, a także osoby związany z środowiskami szkolnymi.
Działania: Działaniami w projekcie będzie między innymi organizacja zajęć treningowych z koszykówki i tańca ulicznego oraz warsztatów modowych i fotograficznych w ulicznym stylu, które rozwiną u dzieci kompetencje społeczne, organizacyjne i psychoruchowe, pozwalające na realizację celów projektu. Podsumowaniem będzie organizacja Festiwalu ulicznego gimnazjalistów, który będzie sprawdzianem po przeprowadzonych wcześniej warsztatach z podstaw organizacji imprez rekreacyjno-sportowych.
Cele: Głównym celem projektu jest wzrost zaangażowania społecznego 45 gimnazjalistów z obszarów wiejskich i miejskich gminy Murowana Goślina. Grupa Street jest Git chce także zrealizować cele szczegółowe takie jak wzmocnienie wiary we własne możliwości i wzrost pewności siebie u uczestników projektu, poprawa umiejętności psychoruchowych, czy popularyzowanie pozytywnego wizerunku gimnazjalisty.
Tytuł inicjatywy: RODZINA INSPIRUJE – KLUB AKTYWNYCH RODZICÓW I DZIECI
Realizator: Fundacja BALONIK
Uczestnicy projektu: W projekcie przewidzianą liczbą odbiorców jest 110 osób, w tym 60 dorosłych i 50 dzieci z gminy Komorniki.
Działania: Dla realizacji projektu, Fundacja ma zamiar między innymi stworzyć Mini Plac Zabaw, zorganizować Piknik Rodzinny, który zainauguruje powstanie Klubu „Rodzina Inspiruje”, przeprowadzenie zajęć Laboratorium Małego Ogrodnika, warsztatów kulinarnych, czy spotkań rodziców pod hasłem „rodzicielska grupa wsparcia”.
Cele: Najważniejszym celem dla organizacji jest integracja i aktywizacja rodziców i dzieci z gminy Komorniki. Przy okazji Fundacja chce podjąć się realizacji takich celów jak wzrost integracji i aktywizacji społecznej rodzin, kształtowania aktywnych postaw, stworzenia przestrzeni spotkań, zabaw, edukacji uczestników projektu.
Tytuł inicjatywy: SZAFA KULTURY
Realizator: Grupa nieformalna
Miejsce: Większa część projektu odbędzie się w Krosinku, w gminie Mosina
Uczestnicy projektu: Odbiorcami projektu będzie 120 uczniów szkoły w Krosinku.
Działania: W ramach projektu przeprowadzone są warsztaty teoretyczne, na których uczestnicy projektu poznają najważniejszą terminologię związaną z teatrem. Następnie dzieci biorą udział w zajęciach praktycznych, gdzie odgrywają sztukę teatralną w przygotowanych przez siebie strojach.
Cele: Grupa nieformalna za najistotniejszy cel uznaje rozwinięcie zainteresowania sztuką teatralną uczestników projektu.
Tytuł inicjatywy: SIŁA JEST W TOBIE – ODKRYJ JĄ I WZMACNIAJ! WARSZTATY ROZWOJOWE INSPIRUJĄCE DO ODKRYWANIA I ROZWIJANIA POTENCJAŁU DZIECI I MŁODZIEŻY Z RODZIN NIEPEŁNYCH
Realizator: Grupa nieformalna „W Tobie siła”
Miejsce: Projekt będzie realizowany na terenie gminy Swarzędz
Uczestnicy projektu: Odbiorcami projektu będą dzieci i młodzież z rodzin niepełnych, których rodzice i opiekunowie nie są w stanie zapewnić wystarczającej opieki na czas wakacji z powodu ograniczeń czasowych spowodowanych sprawowaniem odpowiedzialności za zadbanie o potrzeby bytowe.
Działania: Do działań w projekcie należą badanie predyspozycji zawodowych oraz rozwijanie talentów dzieci i młodzieży, a także rozpoczęcie ich rozwoju i wskazanie kierunku ścieżki edukacyjnej i zawodowej, przeprowadzenie warsztatów promujących kulturę wśród dzieci i młodzieży, poradnictwo zawodowe, czy warsztaty asertywności, komunikacji, radzenia sobie ze stresem i inne obszary rozwoju osobistego.
Cele: Głównym celem projektu jest zainicjowanie społeczności lokalnej w celu wsparcia rozwoju uczestników projektu oraz zapewnienia im równości szans w rozpoznaniu i rozwijaniu kompetencji, zainteresowań i zdolności, a tym samym zapobieganiu zjawisku wykluczenia społecznego. Do dodatkowych celów, do których należą poradnictwo i doradztwo zawodowe, wsparcie dla rodziny niepełnej w kwestiach wychowawczych, edukacyjnych i socjalizujących, czy propagowanie nowych, ciekawych aktywności dla uczestników.
Opisane inicjatywy pokazują, jak szeroka jest skala i tematyka działań. Najważniejsze jest to, że zaproponowane projekty odpowiadają na rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Ta idea wpisuje się w działania Aquanetu, czyniąc ze Spółki odpowiedniego partnera do działań społecznych.
Pozostałe działania społeczne realizowane przez Aquanet tj.:
Prowadzenie Funduszu Wodociągowego Aquanet S.A.
Jego zadaniem jest łagodzenie skutków podwyżek cen wody i ścieków Klientom o najniższych dochodach obsługiwanym przez Aquanet SA.
Z pomocy Funduszu Wodociągowego mogą korzystać osoby, którym regulowanie rachunków za wodę istotnie utrudnia zapewnienie sobie i najbliższym podstawowych potrzeb bytowych. W szczególności obejmuje wsparciem osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby i rodziny żyjące w ubóstwie, rodziny wielodzietne i rodzinne formy opieki zastępczej. W okresie od 2004 roku do 2014 roku rozdysponowano łącznie 7 350 000 zł, dokonując tym samym 45 962 wypłat na rzecz osób potrzebujących.
Prowadzenie szeregu konkursów, obecnie ogłoszony jest pn. „Rowerowo - modnie, zdrowo i wygodnie”. Konkursy ogłaszane są już od 2011 roku. Wśród nich były m.in. „Razem w chorobie - od zrozumienia do opieki” – rozdysponowano 90 000 zł, „Pobudzamy świat naszej wyobraźni” – rozdzielono 90 000 zł, „Aktywny senior w realu i na portalu” – przydzielono 70 000 zł dotacji, "Profilaktyka lepsza niż leczenie” – przydzielono 80 000 zł dotacji.
Prowadzenie wielu działań i akcji społecznych, gdzie Aquanet jest sponsorem i współorganizatorem, tj: Orinoko nad Wartą – puszczykowskie spotkania podróżnicze, Dni Mosiny 2015, Kampania NIE ŚMIEĆ W SIEĆ, Konkurs Zielony Poznań, Bieg Na Tak: Run of Spirit, Mistrzostwa Europy Seniorów w Wioślarstwie, Nowy image kolektorów.