Business PLAY czyli nauka prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego przez doświadczanie
Czy zdarzyło Ci się pomyśleć: gdybym to wiedział wcześniej to postąpiłbym inaczej… ? Oczywiście, że tak, Tobie jak i każdemu z nas. Powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” nie wzięło się znikąd. A co jeżeli bym Ci powiedział, że szkody można uniknąć? Że można uczyć się na własnych błędach, nie popełniając ich w rzeczywistości?
Wiesz jak szkoli się pilotów? Albo kosmonautów? Z wykorzystaniem symulatorów, wiernie odwzorowujących warunki, z którymi spotkają się w trakcie pracy. Dlaczego? To proste, błędy popełnione w trakcie normalnego lotu byłyby zbyt kosztowne, żeby można było sobie na nie pozwolić. Nie chodzi tu nawet o to, że każdy samolot czy statek kosmiczny to koszty liczone w dziesiątkach milionów euro, ale chodzi tu przede wszystkim o życie ludzkie. Symulator to najwspanialszy wynalazek jaki można wykorzystać w procesie nauki. Dużo taniej i dużo bezpieczniej jest popełnić błąd w symulatorze aniżeli w „prawdziwym życiu”. Jakie ma to znaczenie dla ekonomii społecznej?
Krok do sukcesu
A teraz wyobraź sobie taki symulator dla początkujących osób, które są zdecydowane otworzyć własny biznes w postaci spółdzielni socjalnej. Przed nimi wielki krok w ich życiu, krok w nieznane, ale z wielkimi nadziejami na sukces. Problem w tym, że sukcesowi trzeba pomóc i tą pomocą jest właśnie „Business PLAY”.
Od stycznia 2014r. na polski rynek szkoleniowy wprowadziliśmy „Business PLAY – symulację prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego”. To innowacyjne narzędzie szkoleniowe, odtwarzające realne zasady prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego. Wszystko co dzieje się podczas szkolenia ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dwie podstawowe zasady to zgodność z obowiązującym prawem krajowym oraz regułami wolnego rynku. „Business PLAY” opiera się na mechanice edukacyjnej, biznesowej gry planszowej, dzięki czemu łączy ze sobą rozrywkę i rywalizację, ćwiczy myślenie strategiczne, trenuje predyspozycje zarządcze oraz uczy reguł poruszania się po współczesnym rynku.
Etap nr 1
Pierwszym etapem jest otrzymanie pakietu gracza. W jego skład wchodzą m.in. zasoby gotówkowe np. w formie dotacji, rachunek zysków i strat, plansza, kalkulator. Każdy gracz nadaje swojemu przedsiębiorstwu nazwę, dobiera pracowników, siedzibę biura… Jak w życiu!
Etap nr 2
Drugi etap symulacji to już prawdziwe emocje! Rywalizacja. Strategia. A przede wszystkim nauka. Na bieżąco poruszane są aspekty prawne, kwestie płynności finansowej czy motywacji pracowników. Uczestnicy negocjują ze sobą, handlują lub też konkurują. Dzięki „mini wykładom” zdobywają niezbędną wiedzę oraz wzajemnie motywują się do tego aby znaleźć rozwiązanie problemu.
Joanna, lat 46, członek spółdzielni od miesiąca
Symulacja powstała z myślą o podmiotach, które zajmują się wsparciem i rozwojem ekonomii społecznej. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc już licznym partnerom z trzeciego sektora. W roku 2014 uczestnikami naszych szkoleń było 1055 osób w tym beneficjenci OWESów z: Elbląga, Lubartowa, Ełku, Ciechanowa, IPSów z: Lidzbarka, Bartoszyc, Ostródy czy Braniewa.
Przemysław Rajchel, autor
Na VIII już Ogólnopolskich Spotkaniach Ekonomii Społecznej jeden z paneli tematycznych przybrał formę pytania “Czy przedsiębiorczości można nauczyć?”. Symulator prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego „Business PLAY” jest naszą odpowiedzią. Szukając wsparcia w rozwoju przedsiębiorczości społęcznej, inspiracji do nowej inicjatywy sprawdź sam jakie efekty daje nauka przez doświadczanie. Pozwól swoim beneficjentom uczyć się na własnych błędach, nie popełniając ich w rzeczywistości.
Katarzyna Wasyliszyn
mail: wasyliszyn@business-play.eu
nr tel.: 666 614 050 (jeżeli linia będzie zajęta, oddzwonię)
Źródło: business-play.eu