Business Centre Club - największa, krajowa organizacja pracodawców indywidualnych objęła swoim Patronatem Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i realizowany przez nie projekt: Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum DZWONI w Warszawie.
Business Centre Club (BCC) istnieje od 1991 r. Zrzesza ok. 2 500 członków - osób i firm, którzy reprezentują wszystkie branże gospodarcze w ok. 250 miastach, a skupiają się w 24 lożach regionalnych w całej Polsce. BCC działa aktywnie na rzecz rozwoju gospodarki wolnorynkowej i tworzenia dobrego prawa chroniącego polskich przedsiębiorców i pracowników firm – m.in. bierze udział w pracach nad projektem ustawy budżetowej. Organizacja reprezentuje interesy pracodawców m.in. w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych, Radzie Ochrony Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych, Naczelnej Radzie Zatrudnienia, a także w gremiach zarządzających instytucjami związanymi w bezpośredni sposób ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością - Radzie Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Radzie Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzje wpływające na rozwój naszej gospodarki konsultowali z BCC wszyscy dotychczasowi prezydenci i szefowie rządów RP, a Członkami Honorowymi BCC są m.in.: George Bush, Jerzy Buzek, Bill Clinton, Margaret Thatcher i Lech Wałęsa.
Od początku istnienia Business Centre Club aktywnie propaguje wśród swoich członków i wszystkich polskich przedsiębiorców ideę społecznej odpowiedzialności firm. Sam zarząd BCC patronuje 14 uznanym organizacjom pozarządowym oraz ich przedsięwzięciom. Ostatnio do tego grona dołączyło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i realizowany przez nie projekt Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum DZWONI w Warszawie.
- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną to jedna z grup najbardziej narażonych na wykluczenie i to we wszystkich aspektach życia społecznego. Osoby te mają m.in. utrudniony dostęp do miejsc pracy. Patronat BCC nad Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i projektem Centrum DZWONI to wyraz poparcia naszej organizacji dla działań Stowarzyszenia na rzecz aktywizacji zawodowej osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Będziemy wspierać Stowarzyszenie i Centrum DZWONI, a także przekonywać naszych członków, aby tam gdzie to możliwe zatrudniali pracowników z niepełnosprawnością intelektualną - powiedział Piotr Onikki – Górski, Dyrektor Biura Kontaktów Społecznych BCC.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) to jedna z najstarszych i największych organizacji pozarządowych w kraju. Jest ona kontynuatorem powstałego w 1963 r. ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. Skupia obecnie 12,5 tys. członków, a poprzez swoje Koła terenowe – 124 w całej Polsce – prowadzi ponad 400 placówek terapeutycznych i różnych innych form wsparcia.
- Praca daje każdemu człowiekowi poczucie ważności, spełnienia, bezpieczeństwa, polepsza jego warunki bytowe, a także stwarza możliwości kształcenia, rozwoju, realizacji zainteresowań. Dla wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną to także dodatkowa, ogromna szansa na stałą rehabilitację i systematyczne doskonalenie umiejętności zawodowych i społecznych, np. komunikacji interpersonalnej, odpowiedzialności za decyzje, organizacji dnia itp. Cieszymy się, że Business Centre Club, ten prestiżowy, szanowany w kraju i za granicą Klub Przedsiębiorców dostrzegł rangę i popiera nasze działania na rzecz pełnego udziału osób z niepełnosprawnością w rynku zatrudnienia – powiedziała Barbara Abramowska, Dyrektor Biura Zarządu Głównego PSOUU.
Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Centrum DZWONI w Warszawie to jedyna stołeczna, licencjonowana agencja pośrednictwa pracy dla osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Zajmuje się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także poszukiwaniem dla nich stałych miejsc pracy na tzw. rynku otwartym, czyli w instytucjach publicznych i firmach, które nie mają statusu zakładów pracy chronionej.
– W swojej działalności wykorzystujemy metodę tzw. zatrudnienia wspomaganego. Polega ona na tym, że osobie niepełnosprawnej na każdym etapie poszukiwania pracy, przysposobienia do niej (np. zajęcia praktyczne u pracodawcy) i po zatrudnieniu, podczas wykonywania codziennych obowiązków zawsze towarzyszy specjalista – trener pracy – powiedziała Monika Zakrzewska, koordynator projektu Centrum DZWONI w Warszawie.
Centrum zajmuje się także doradztwem dla pracodawców. – Pomagamy m,in. ustalić jakie stanowiska w firmie mogą zająć osoby z tym rodzajem niepełnosprawności, jakie czynności można im powierzyć, ale także pomagamy w załatwianiu formalności kadrowych i podpowiadamy jak uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. A wszystkie nasze usługi są bezpłatne. Tego rodzaju wsparcia będziemy udzielać także członkom Business Centre Club, którzy wyrażą zainteresowanie zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością intelektualną - zapewniła Monika Zakrzewska.
Centrum DZWONI w Warszawie działa od 2006 r. Dzięki niemu stałą pracę znalazło już ponad 70 osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu stolicy i okolic. Więcej:
www.psouu.org.pl,
www.centrumdzwoni.pl.