Burza mózgów podczas spotkania dotyczącego inicjatywy lokalnej w Zamościu
Inicjatywa Lokalna to forma współpracy mieszkańców z samorządem celem realizacji ważnych zadań publicznych. Jak ją podjąć i zrealizować informowali 6 czerwca 2013 w Zamościu podczas czwartkowego spotkania członkowie Stowarzyszenia "Projekt-Europa".
We czwartek (6.06.2013) w Jazz Club KOSZ w Zamościu odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniu inicjatywy lokalnej. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Zamościa, w tym przedstawiciele urzędu miasta, Rady Miasta oraz zamojskiego trzeciego sektora. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Projekt-Europa”, które po raz kolejny na terenie naszego miasta prowadzi akcję masz głos, masz wybór!
Spotkanie zostało poprowadzone przez Barbarę Kolbus – prezes Stowarzyszenia „Projekt-Europa”, która wprowadziła zebranych w problematykę idei podejmowania inicjatyw lokalnych. Paweł Kalinowski (wiceprezes stowarzyszenia) wraz z Agatą Piłat przedstawili dobre praktyki podejmowania aktywności w tym zakresie przez mieszkańców innych polskich miast. Między innymi Agata opowiedziała o akcji warszawskiej grupy, która miała na celu pomalowanie ogrodzenia przedszkola. Akcja odbyła się pod hasłem „Puść farbę”.
Zaprezentowany został serwis NaprawmyTo.pl, który działa w naszym mieście już kolejny rok. Serwis może stanowić świetną bazę pomysłów na podejmowanie inicjatyw lokalnych w tematach co do których mieszkańcy chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty ramach których mieszkańcy pracując w grupach odkrywali swoje potrzeby i swojego najbliższego środowiska by tworzyć pomysły na podjęcie inicjatyw lokalnych w naszym mieście. W głowach młodzieży zrodził się m.in. pomysł ożywienia parku miejskiego, sprawienia go bardziej „dotykalnym” poprzez stworzenie możliwości (udzielenia zgody i przygotowania infrastruktury) piknikowania. Inne grupy miały oczywiście także inne pomysły.
To co było cenne to to, że każda z grup uznała potrzeby określone przez pozostałe za ważne i godne wsparcia. Zarówno pan Rusztyn (Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego), jak i pan Nizioł (Wiceprzewodniczący Rady Miasta, a zarazem prezes jednej z zamojskich spółdzielni mieszkaniowych) udzielali cennych wskazówek co do kwestii formalnych związanych z realizacją choćby przedsięwzięć, gdzie wymagane jest uzyskanie dodatkowych pozwoleń, choćby budowlanych.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał Kartę Praw Mieszkańca, Narzędziownik Obywatelski oraz publikację Miasto w działaniu.
Źródło: Stowarzyszenie "Projekt-Europa"