Pracownicy trzech polskich firm bukmacherskich: Fortuny, Totolotka i Milenium po raz pierwszy wspólnie wzięli udział w warsztatach poświęconych profilaktyce uzależnienia od gier hazardowych wśród graczy. Szkolenie poprowadzili wybitni eksperci europejscy: dr Thomas Nilsson i dr Bernadeta Lelonek-Kuleta.
Szkolenie odbyło się w dniach 18-21 kwietnia br., realizowane było przez Fundację Inspiratornia
- Naszym celem jest promocja idei Odpowiedzialnego Hazardu - mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. - Kasyna, firmy loteryjne czy bukmacherzy, realizując strategię odpowiedzialnego biznesu podejmują działania informacyjne i edukacyjne ukierunkowane na profilaktykę uzależnienia od hazardu oraz chronienia przed nim nieletnich. Zależy nam jednak aby efekt tych działań był jeszcze bardziej skuteczny i aby pracownicy posiadali jeszcze większą wiedzę.
Nawet Europejska Federacja Hazardu i Rozrywki, reprezentująca przemysł hazardowo-rozrywkowy przed Unią Europejską, uczula na te kwestie. Już w roku 2007 opublikowała ona przełomowy dokument mówiący o odpowiedzialności firm hazardowych wobec klientów.
Badania na świecie dowodzą, że większość osób, które grają w gry losowe, to gracze rekreacyjni traktujący grę jako jedną z wielu rozrywek - przeznaczają na nią określoną kwotę i umieją zakończyć grę w bezpiecznym dla siebie momencie. Jednak od 0,5 do 5 procent graczy na świecie to osoby uprawiające hazard patologiczny lub problemowy.
- Profilaktyka i edukacja, dzięki którym gracz będzie świadomy, jakie symptomy mogą sygnalizować to, że hazard przestaje być dla niego tylko rozrywką, pomogą mu szybciej zwrócić się o pomoc (np. do terapeuty) lub zaprzestać gry - mówi Ruszpel. - Wiedzę na ten temat powinni mieć jednak przede wszystkim pracownicy firm hazardowych, ponieważ mają bezpośredni kontakt z klientem. To oni bowiem najczęściej jako pierwsi mogą zauważyć problem i zareagować.
W Polsce część z firm oferujących gry losowe już od kilku lat szkoli swoich pracowników oraz prowadzi działania informacyjne wobec graczy. Są to m.in.: Totalizator Sportowy, Casinos Poland i Totolotek. Jednak ta dobra praktyka nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym standardem.
- Tym bardziej cieszy fakt, że trzy legalnie działające w Polsce firmy bukmacherskie: FORTUNA, Millenium i Totolotek, zechciały zrealizować z nami projekt. Jeszcze przed szkoleniem, każdy z operatorów podkreślił, że profilaktyka i działania mające na celu ochronę gracza przed uzależnieniem, są dla niego najważniejsze. Mamy nadzieję, że inne firmy pójdą za ich przykładem. Takie działania powinny być częścią strategii społecznej odpowiedzialności biznesu każdej z firm oferujących gry losowe i zakłady wzajemne w Polsce - dodaje Ruszpel.
Podczas szkoleń pracownicy firm: Fortuna S.A., Totolotek S.A. i WZB Milenium dowiadują się jak skutecznie podejmować działania ukierunkowane na profilaktykę uzależnienia od hazardu wśród swoich klientów.
Uczestnicy szkoleń jednogłośnie podkreślają, jak ważnym jest wdrażanie w Polsce idei odpowiedzialnej gry. Jak mówi Mariusz Rzeczkowski, kierownik komunikacji marketingowej w zakładach bukmacherskich Totolotek - Dla marki Totolotek to kolejny element prowadzenia polityki odpowiedzialnego biznesu. Kładziemy nacisk na budowanie świadomości wśród naszych klientów. W tym celu stawiamy na kształcenie naszej kadry bezpośredniej obsługi graczy i osób odpowiedzialnych za komunikację marketingową.
Agnieszka Rudziak z WZB Milenium dodaje - Udział w warsztatach pozwoli nam na zgłębienie wiedzy z zakresu odpowiedzialnego biznesu. Żywimy głęboką nadzieję, że to przedsięwzięcie wpłynie na rozwój i popularyzację idei odpowiedzialnej gry w naszym kraju, ufając, że będzie ona zdobywała coraz więcej sprzymierzeńców wśród firm hazardowych.
- Głęboko wierzymy, że nasz wspólny projekt przyczyni się do powstania dobrych praktyk i rozwijania idei odpowiedzialnej gry wśród polskich graczy – podkreśla Konrad Łabudek, Członek Rady Nadzorczej Fortuna S.A. oraz dodaje - Dbając o najwyższe standardy postępowania wobec Klientów, Pracowników oraz Kontrahentów, Fortuna prowadzi szereg działań edukacyjno-profilaktycznych mających na celu podniesienie jakości oferowanych usług oraz promowanie odpowiedzialnej gry wśród graczy.
W Polsce zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych w punktach naziemnych posiada 7 firm bukmacherskich (E-TOTO, Zakłady Sportowe STS, Forbet Zakłady Bukmacherskie, Fortuna, Milenium, Totolotek i Traf-Zakłady Wzajemne) natomiast w Internecie tylko 5 z nich (E-TOTO, Zakłady Sportowe STS, Fortuna, Milenium i Totolotek).
TRENERZY:
Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta
Adiunkt w Katedrze Zdrowia Publicznego KUL. Od 2005 roku specjalizuje się w zakresie patologicznego hazardu, zdobywając m.in. doświadczenia w ośrodkach leczenia uzależnień we Francji (szkolenie i staże w Paryżu i Marsylii). Popularyzuje metody terapii poznawczo-behawioralnej patologicznego grania, których uczyła się m.in. u profesora Roberta Ladouceura z Kanady. Pracuje w przychodni leczenia uzależnień pomagając patologicznym graczom i im bliskim.
W 2010 roku została nagrodzona za rozprawę doktorską pt. Psychospołeczne korelaty uzależnienia od gier hazardowych, która została uznana za najlepszą pracę naukową z obszaru nauk humanistycznych i społecznych w ramach programu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Prowadziła ogólnopolskie badanie mające na celu zdiagnozowanie zasobów instytucjonalnych i osobowych z zakresu profilaktyki i udzielania pomocy w uzależnieniach behawioralnych, w tym hazardzie problemowym/patologicznym (2011r.). Była również kierownikiem badań Uwarunkowania zdrowienia rodziny, w której występuje problem patologicznego hazardu. Analiza dostępnych w Polsce form pomocy specjalistycznej i nieformalnej oraz współwykonawcą badania realizowanego ze Stowarzyszeniem Natanaleum - Opracowanie baterii metod służących do oceny ryzyka zaburzeń związanych z hazardem (2012-2014). Jest autorką wielu artykułów naukowych i współautorką monografii Hazard (2005). Aktualnie kieruje dwoma projektami badawczymi współfinansowanymi ze środków Ministra Zdrowia, dotyczącymi problemów hazardowych wśród seniorów oraz wśród osób osadzonych.
Thomas Nilsson był inicjatorem szwedzkiej infolinii dla nałogowych hazardzistów. Przez 11 lat prowadził działania w imieniu Szwedzkiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Rozwijał i budował program CSR dla Atlantic Lottery w Kanadzie.
Thomas Nilsson jest członkiem rady Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Hazardem EASG. Pracuje również jako ekspert Europejskiej Loterii, od momentu kiedy ustalano w niej standardy odpowiedzialnej gry.
Źródło: Fundacja Inspiratornia