Budżet obywatelski w Kielcach – projekt budowy parku rekreacyjnego Na Stoku
Kieleckie Stowarzyszenie M.O.S.T. przygotowało w ramach budżetu obywatelskiego projekt rewitalizacji nieużytku. Społeczność lokalna chce, aby powstał w tym miejscu park rekreacyjny pełniący funkcję osiedlowej "agory".
Osiedle Na Stoku to najbardziej na północ wysunięte osiedle Kielc zbudowane w technologii wielkopłytowej. Jak wszystkie „blokowiska”, osiedle Na Stoku w momencie oddania mieszkań nie dysponowało żadną infrastrukturą społeczną. Niestety po trzydziestu latach, nadal brakuje tu przyjaznych przestrzeni ogólnodostępnych. W promieniu kilometra od granic osiedla nie ma żadnych urządzonych terenów zieleni o charakterze publicznym – ogólnodostępnych. Brak tu miejsc integracji lokalnej społeczności, miejsc wypoczynku dla osób starszych, terenów sportu dla młodzieży. Stan przestrzeni publicznej jest tu niewystarczający dla zaspokojenia potrzeb wszystkich mieszkańców Osiedla.
W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy osiedla złożyli formularz zgłoszeniowy o utworzenie „Wielofunkcyjnego placu rekreacyjnego”. Zadanie o szacunkowym koszcie realizacji ok. 600 000 zł zakwalifikowano do inwestycji dużych.
Projekt placu zakłada budowę urządzeń sportowych i rekreacyjnych dla każdej grupy wiekowej – boisko sportowe o wymiarach 20x40m, ogrodzone i oświetlone, siłownię zewnętrzną oraz stoły rekreacyjne do gier planszowych. Projekt uzupełnia odnowa trawnika, wymiana i dostawienie latarni parkowych, ścieżka ziemna o charakterze parkowym oraz nasadzenia zieleni.
Ze względu na ogólnodostępny charakter placu oraz koszty jego realizacji zadanie przewiduje zainstalowanie monitoringu z kamery umieszczonej na ścianie bloku. Obsługę monitoringu zobowiązała się podjąć Spółdzielnia Mieszkaniowa Na Stoku.
Zadanie ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie atrakcyjności miejsca zamieszkania oraz poprawę więzów sąsiedzkich, w tym poprawę kontroli społecznej. Obecnie projekt wraz z pozostałymi zgłoszonymi czeka na weryfikację Urzędu Miasta.
3 października dowiemy się, które pomysły przeszły pozytywną weryfikację. Następnie w dniach od 6 do 17 października wolontariusze będą zbierać podpisy pod kartami głosowania. Im więcej ich zbiorą tym większe szanse na realizację projektu.
Źródło: Stowarzyszenie M.O.S.T.