Warszawiacy zgłosili łącznie 2199 pomysłów w ramach budżetu obywatelskiego na 2022 r. Obecnie Urząd sprawdza możliwość ich realizacji. Z tych pomysłów powstaną projekty, które trafią pod głosowanie mieszkańców. To właśnie one mogą zostać później zrealizowane w Twojej okolicy.
– To bardzo ważny dla nas etap, ponieważ teraz możemy dopracować pomysły i zaproponować autorom zmiany. Wszystko po to, aby projekty, które powstaną, były jak najlepsze i mieszkańcy chętnie z nich korzystali – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Staramy się pomagać autorom w doprecyzowaniu projektów, aby były gotowe do realizacji – dodaje.
Pierwszy etap: ocena formalna
Ocena pomysłów zgłoszonych w bieżącej edycji trwa do 4 maja br. Pierwszy etap, tj. ocena formalna, polega m.in. na sprawdzeniu czy autorzy dołączyli odpowiednie listy poparcia i prawidłowo przyporządkowali pomysły do poziomu ogólnomiejskiego albo dzielnicowego.
Z kolei w ramach weryfikacji merytorycznej pracownicy urzędu analizują m.in., czy zgłoszone projekty są zgodne z przepisami prawa, możliwe do realizacji we wskazanej lokalizacji, a ich koszt nie przekracza limitu kwotowego. Jeżeli jakiś pomysł nie spełnia kryteriów oceny, weryfikatorzy starają się zaproponować projektodawcom takie zmiany, dzięki którym będzie mógł być poddany pod głosowanie.
Spośród projektów zweryfikowanych pozytywnie w czerwcowym głosowaniu mieszkańcy wybiorą te, które przejdą do realizacji.
Wyraź swoją opinię
Warszawiacy również pomagają ulepszyć złożone projekty. Na stronie bo.um.warszawa.pl można znaleźć opis każdego pomysłu, komentować i dyskutować o nich z projektodawcami i innymi mieszkańcami. Za pomocą przycisku „Wyślij pytanie do autora” można skontaktować się bezpośrednio z pomysłodawcą. Warto już teraz zapoznać się z propozycjami projektów i wyrazić swoją opinię. Komentarze mogą pomóc innym warszawiakom w wyborze projektów podczas czerwcowego głosowania.
Proponowane projekty
Szafki z przebieralnią w parku Agrykola, plac zabaw na skwerze przy ul. Majdańskiej, park motyli na Ursynowie, wiaty rowerowe przy szkołach i stacjach metra, automaty z karmą dla kaczek przy zbiornikach wodnych czy drewniana kładka w parku Olszyna – m.in. takie projekty spodobały się mieszkańcom, uzyskały odpowiednią liczbę głosów i zostały zrealizowane przez Urząd w poprzednich edycjach. Zachęcamy do wejścia na bo.um.warszawa.pl, żeby sprawdzić, jakie propozycje zgłosili sąsiedzi i co może się pojawić w okolicy już za rok.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy