Stowarzyszenie Oligos na rzecz Dzieci, Młodzieży oraz Absolwentów Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku od 1 marca 2012 roku realizuje projekt pt. "Pobudzić świat zmysłów"
Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Rybnika w kwocie 6570 zł, co daje 87% udziału dotacji w projekcie.
Działania zgodnie z harmonogramem są realizowane w SZSP (Szkole Życia) na Nowinach, objęto nimi 14 dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym.
Grupą docelową jest 14 osób, są to osoby specjalnej troski, które ze względu na głębokie upośledzenie umysłowe i fizyczne w myśl Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 17.01.1997r. (dot. organizacji zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla osób z głębokim upośledzeniem umysłowym) nie mogą przebywać w świetlicy szkolnej na takiej samej zasadzie jak ich rówieśnicy ze stwierdzonym stopniem znacznym upośledzenia. Co najistotniejsze, w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych uczestniczyć mogą tylko przez 4 godz. lekcyjne, a po spełnieniu obowiązku szkolnego, zmuszone są do powrotu do swoich domów. Tym samym, osoby te pozbawione są różnych form rehabilitacji i kontaktu ze swoim środowiskiem.
Organizacja czasu wolnego dla tych osób, zajęcia z wykwalifikowanymi specjalistami, głównie z dziedziny rehabilitacji relaksacyjnej sprawi, że sytuacja osób o głębokim upośledzeniu umysłowym, sytuacja pod względem emocjonalnym oraz zdrowotnym ulegnie znacznej poprawie. Dodatkowo ich rodzice odczują komfort psychiczny, zyskają dla siebie trochę wolnego czasu, czasu na regenerację psychiczną i fizyczną. Opieka nad upośledzonym umysłowo dzieckiem to ogromny 24-godzinny wysiłek – zajęcia świetlicowe dzięki temu, iż zaangażują dzieci, ułatwią rodzicom pełne sprawowanie opieki nad swoim bardzo chorym, wymagającym stałej opieki nawet w ciągu nocy dzieckiem. Nasze działania chcemy więc skierować do osób specjalnej troski oraz na ich opiekunów, ponieważ obie te grupy potrzebują wsparcia. Dlatego też planujemy, by raz w miesiącu w zajęciach dla podopiecznych również uczestniczyli rodzice na zasadzie wzajemnego poznania się, zajęć w formie wspólnych zabaw – podczas odwiedzin klauna. To umożliwi wzajemną integrację całego środowiska, rodzice zyskają poczucie wsparcia psychicznego, ale co niezwykle istotne, także społecznego. Dla rodziców przewidziana jest grupa wsparcia, w której będzie okazja do wymiany swoich doświadczeń, integracji między matkami. Spotkania zaplanowano raz w miesiącu.
Realizowane działania:
- Muzykoterapia.
- Rehabilitacja
- Aromaterapia
- Dogoterapia
- Zajęcia z wolontariuszem grającym na gitarze
Realizacja w/w działań wpłynie korzystnie na rozwój psychiczny oraz fizyczny dzieci objętych wypełnionymi formami pracy.
- poprawi ich predyspozycje życiowe.
- rodzice z kolei (zwłaszcza matki) zregenerują swój organizm mając 4 godziny na relaks tylko dla siebie, co nie jest bez znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że sprawowanie opieki nad dzieckiem z głębokim upośledzeniem umysłowym wymaga sporego wysiłku psychicznego i fizycznego przez cała dobę.
- bezpośredni kontakt z psem pomoże osobom chorym w kształtowaniu umiejętności okazywania emocji oraz rozwija spontaniczną aktywność ruchową
- zastosowanie muzykoterapii wpłynie korzystnie na temperament, zamiłowania, zachowanie dzieci oraz zmieni ich stosunek do otoczenia – wpłynie na słuchacza kojąco i uspakajająco
- rehabilitacja wpłynie na odtworzenie lub kompensację funkcji utraconych w wyniku choroby tak, aby dziecko mogło maksymalnie samodzielnie realizować swoje potrzeby życiowe
- słuchanie piosenek przy akompaniamencie gitary wpłynie na poczucie spokoju, harmonii zmysłów, zmniejszenie napięcia mięśniowego.
- uczestnictwo dzieci w zajęciach przyczyni się do ich integracji ze środowiskiem
- zastosowanie aromaterapii korzystnie wpłynie na stymulację umysłu chorych dzieci.
Wszystkie zaplanowane działania projektowe przyczynią się do rozwiązania problemu społecznego jakim jest brak działań wspierających rodziny w wychowaniu i sprawowaniu opieki nad dzieckiem wymagającym specjalnej formy pracy i opieki, uczniów szkoły specjalnej.
Projekt zakończymy 29 maja 2012 r.
Źródło: Stowarzyszenie OLIGOS