30 listopada 2016 r. zakończył się projekt „Dobre rządzenie w Odessie. Budowanie współpracy NGO z administracją miasta”, realizowany przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, Fundację „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” oraz Radę Przedsiębiorców Miasta Odessa.
W ramach projektu partnerzy przygotowali specjalną publikację, która posłuży wsparciem w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego w Odessie i dalszemu rozwojowi organizacji pozarządowych tam działających.
Projekt „Dobre rządzenie w Odessie. Budowanie współpracy NGO z administracją miasta” realizowany był od kwietnia 2016 r. Stanowił odpowiedź na niekorzystną sytuację organizacji pozarządowych w Ukrainie w regionie odeskim. Działalność tych organizacji dotychczas tylko w niewielkim stopniu wywierała skuteczny wpływ na kształtowanie lokalnej polityki poprzez proponowanie pozytywnych zmian na rzecz lokalnej społeczności.
Warsztaty, doradztwo i nie tylko
Po dogłębnej analizie funkcjonujących w regionie odeskim NGO przeprowadzono warsztaty dla ich przedstawicieli. Zorganizowane zostały również warsztaty dla władz miejskich w zakresie wagi konsultacji społecznych dla tworzenia dobrej jakości polityki miejskiej oraz prawidłowego organizowania konsultacji społecznych. Po przeszkoleniu obu stron odbyło się wspólne spotkanie, aby umocnić nabyte umiejętności efektywnego wykorzystywania instrumentów dialogu. Punktem kulminacyjnym projektu była wizyta studyjna przedstawicieli administracji i NGO z Odessy w Polsce. Goście z Ukrainy odwiedzili polskie samorządy, m. in. Łódź, Lesznowolę, Sochaczew oraz Ożarów Mazowiecki, dzięki czemu poznali funkcjonujące w nich modele współpracy NGO i władz lokalnych. W listopadzie 2016 r. projekt zakończył się spotkaniem podsumowującym osiągnięcia i wnioski z jego realizacji.
Publikacja podsumowująca wdrażanie projektu
Publikacja pt. „Budowanie współpracy NGO z administracją lokalną” stworzona została przez partnerów projektu. Celem autorów było opracowanie vademecum wiedzy na temat samorządności obejmującego najbardziej praktyczny zakres porad i zaleceń pomagających NGO w ich codziennej działalności społecznej. W publikacji w sposób wyczerpujący omówione zostały poszczególne obszary tematyczne, a główny nacisk położono na aspekty praktyczne, konkretne odpowiedzi i porady, które mają wspomagać optymalizację działalności organizacji. W opracowaniu zostały zawarte również wnioski z bezpośrednich obserwacji prowadzonych podczas poszczególnych etapów realizacji projektu. Publikacja będzie pomocna dla uczestników projektu i innych zainteresowanych osób oraz przyczyni się do bardziej efektywnej realizacji ich misji, a przede wszystkim do poprawy współpracy odesskich organizacji pozarządowych z organami samorządu lokalnego.
Źródło: info. nadesłana