Miasto Lublin, dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, uruchomiło w pięciu gimnazjach Szkolne Ośrodki Kariery. Uczniowie i uczennice będą mogli liczyć na doradztwo, a także informację o możliwościach kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym.
Projekt „Swoją karierę zaczynam w gimnazjum” ruszył od 1 lutego 2010 r. Potrwa do 31 lipca 2010 r. Szkolne Ośrodki Kariery działają w pięciu lubelskich gimnazjach:
- Gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego
- Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej
- Gimnazjum nr 9 im. cc mjr Hieronima Dekutowskiego
- Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II
- Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza
Celem projektu „Swoją karierę zaczynam w gimnazjum” jest jest zwiększenie szans edukacyjnych i zawodowych uczniów i uczennic gimnazjów z Lublina. Szkolne Ośrodki Kariery zapewnią doradztwo zawodowe, indywidualne i grupowe, gimnazjalistom i gimnazjalistkom zagrożonym wypadnięciem z systemu oświaty oraz będą promować kontynuowanie nauki w szkołach ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym.
Realizacja obejmie 450 uczniów, tj. po 90 uczniów z pięciu w/w gimnazjów. Każdy uczeń skorzysta z 15 godzin zajęć grupowych i dodatkowo 2 godzin spotkań indywidualnych z doradcą zawodowym oraz otrzyma wydany w ramach projektu informator o szkołach oferujących kształcenie zawodowe na poziomie ponadgimnazjalnym.
Zajęcia grupowe poświęcone będą następującej tematyce:
- rozwój kreatywności uczniów gimnazjów,
- rozwój uzdolnień przedsiębiorczych wśród gimnazjalistów,
- aktywność i mobilność edukacyjno-zawodowa uczniów gimnazjów.
Łącznie w ramach projektu odbędzie się 1 350 godzin lekcyjnych zajęć, w tym 450 godzin zajęć z doradztwa grupowego i 900 godzin zajęć z doradztwa indywidualnego.
Zostanie także opracowany informator dla uczniów i uczennic gimnazjów o możliwościach dalszej edukacji w szkolnictwie zawodowym, tj. w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach i liceach profilowanych. W informatorze znajdować się będzie informacja o projektach finansowanych ze środków UE realizowanych w tych szkołach, o możliwościach zawodowych jakie stwarza ukończenie danej szkoły, informacja o praktykach zawodowych i sytuacji lokalnego rynku pracy. Informator w formie drukowanej – książkowej otrzyma każda osoba uczestnicząca w projekcie. Ponadto informator w wersji PDF zostanie zamieszczony na stronach www gimnazjów i w tej formie będzie udostępniony powszechnie.
Za realizację odpowiedzialny będzie Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty; Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych