Brytyjczycy nie do końca wiedzą, co robią z ich pieniędzmi instytucje finansowe, ale jednocześnie coraz więcej osób jest skłonna powierzać swoje oszczędności takim bankom i funduszom, które inwestują w sposób odpowiedzialny społecznie i ekologicznie – wynika z ostatniego badania YouGov, instytutu badania opinii publicznej.
Więcej o inwestowaniu zaangażowanym społecznie >
Wspomniane badania pokazały, że Brytyjczycy mają małą wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób fundusze inwestycyjne operują ich pieniędzmi. 55% dorosłych osób, które poczyniły inwestycje, nie do końca wie i rozumie, jak inwestowane są ich pieniądze.
Z drugiej jednak strony badani Brytyjczycy wykazali zainteresowanie tematem zielonych i etycznych inwestycji. 42% badanych zadeklarowało, że inwestując chciałoby pomnażać swój kapitał, lecz także ułatwiać tym samym pozytywne zmiany w zakresie ekologii czy przeciwdziałania wykluczeniom.
Celem zielonych i etycznych inwestycji nie jest jedynie maksymalizacja wyniku finansowego. Liczą się również cele społeczne. Bardzo ważne jest więc w co inwestują instytucje, którym powierzone zostały pieniądzea także forma organizacyjna instytucji finansowej.
Jeśli rezygnujemy z produktu, ponieważ był testowany na zwierzętach, warto zastanowić się czy bank, w którym otworzyliśmy rachunek inwestycyjny, nie finansuje jednocześnie takich badań. Jeżeli nie chcemy kupować ubrań wytwarzanych w krajach rozwijających się z naruszeniem praw pracowniczych, sprawdźmy czy nasz bank nie posiada udziałów w korporacji produkującej tę odzież.
Jednak chodzi nie tylko o to, aby inwestycja nie szkodziła. Pieniądze powinny być inwestowane w taki sposób, aby mieć pozytywny wpływ dla danej społeczności czy środowiska naturalnego.
Takie odpowiedzialne podejście do inwestycji finansowych jest bardzo istotne dla organizacji pozarządowych. UKSIF zwraca uwagę na wizerunkowy aspekt odpowiedzialnego inwestowania. 74% Brytyjczyków uważa, że organizacje pozarządowe powinny przyjąć politykę zakazującą inwestowania w fundusze sprzeczne z wyznawanymi przez nie wartościami i celami ich działań. UKSIF pokazuje także korzyści z odpowiedzialnego inwestowania.
NGOsy poprzez odpowiedzialne inwestowanie mogą wszak realizować swą misję, wspierać przedsiębiorstwa realizujące dobre praktyki czy rozwijać technologie i praktyki zmierzające do poprawy sytuacji społecznej lub stanu środowiska naturalnego na danym obszarze.
W Wielkiej Brytanii dostępne są usługi finansowe uwzględniające tzw. tematyczne inwestycje. Obejmują one takie nieoczywiste obszary jak edukacja, rozwój rolnictwa, zmiany klimatyczne, starzejące się społeczeństwo, przedsiębiorczość społeczna czy mikropożyczki. Lokując kapitał w tych obszarach organizacje pozarządowe mogą jednocześnie realizować swą misję i korzystać z instrumentów finansowych.
Więcej na temat odpowiedzialnego inwestowania:
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl