„Break And Make” podwójnym sukcesem Intela i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Najpierw w Krakowie, a potem w Budapeszcie odbyły się hackathony współorganizowane przez firmę Intel oraz FRSI. Oba okazały się dużymi sukcesami, które udowodniły, że w krótkim okresie czasu można wykrzesać z siebie najwięcej kreatywności.
Idea hackathonu jest prosta - w jednym miejscu spotyka się grupa pasjonatów kodowania, konstruowania i wymyślania innowacyjnych rozwiązań, nakreślony zostaje ogólny problem lub plan działania, a następnie zgromadzeni dzielą się na grupy i biorą do pracy. Proces tworzenia trwa zazwyczaj 24 godziny, ale zdarzają się oczywiście dłuższe hackathony. Wszystko zależy od organizacji.
Cykl „Break And Make” to globalna sieć hackathonów zorganizowanych przez firmę Intel, jednego z największych producentów podzespołów komputerowych na świecie. Europejskie wydarzenia z tego projektu odbywały się w kilku dużych miastach, a te w Krakowie i Budapeszcie współorganizowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Dało to duże szanse szczególnie zwycięzcom krakowskiego eventu, ponieważ swój wynalazek mogli zaprezentować podczas konferencji Sektor 3.0, gdzie zobaczą go setki osób. A biorąc pod uwagę, że ich pomysł dotyczy usprawnień dla osób niepełnosprawnych, trafi on na doskonałą audiencję w postaci przedstawicieli organizacji pozarządowych.
W Budapeszcie hackathon miał charakter bardziej technologiczny, bo jego myślą przewodnią były nowe technologie w podróży. Zobaczyliśmy kilka niezwykle ciekawych projektów, jak chociażby alarm do namiotowego zamka sterowany smartfonem, walizka jeżdżąca za właścicielem czy naszpikowana elektroniką kierownica do roweru. Węgierscy organizatorzy postanowili przyznać wyróżnienie za 4 projekty, a ich autorzy otrzymali - podobnie, jak w Krakowie - zestawy platformy Intel Edison.
Oba współorganizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na efekty w postaci innowacyjnych, ciekawych rozwiązań technologicznych, które - być może - zostaną wykorzystane w szerszym zakresie.
Źródło: Technologie.ngo.pl