W ostatni weekend kwietnia w Krakowie odbył się hackathon pod nazwą „Break and Make: Hakuj w słuszniej sprawie”, którego celem było stworzenie projektów skierowanych do organizacji pozarządowych oraz osób niepełnosprawnych. Efekty dwudniowej intensywnej burzy mózgów są zadziwiające!
Najbardziej zadziwiające w tego typu imprezach jest to, że w kilkanaście godzin powstają projekty, które wyglądają, jakby pracowano nad nimi latami. Uczestnikom zdecydowanie przypadł do gustu temat dotyczący usprawnień dla osób niepełnosprawnych, ponieważ wszystkie trzy projekty, jakie otrzymały wyróżnienia, zostały opracowane właśnie z myślą o ułatwieniu takim osobom codziennego życia.
Koncepcja, która otrzymała główną nagrodę, skupia się na problemie poruszania się osób niewidomych w otoczeniu. W jej ramach powstała specjalna czapka z czterema punktami wibracji - przedniej, tylnej, prawej i lewej. Osoba ją nosząca ma na sobie zestaw kamerek, które na bieżąco skanują otoczenie, dając znać o potencjalnych przeszkodach. W przypadku ich wykrycia, wibruje odpowiedni element w czapce, dzięki czemu osoba niewidoma może z łatwością określić, jak ominąć przeszkodę. - System działa lepiej, niż można było się spodziewać - mówi Patryk Betcher z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jednego ze współorganizatorów hackathonu. - Uzbrojona w taką czapkę osoba niewidząca potrafi przebrnąć przez zawiły labirynt i omijać osoby, które pojawiają się losowo w różnych miejscach - dodaje.
Drugim wyróżnionym projektem jest system wspomagający parkowanie. Monitoruje on w czasie rzeczywistym miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wyświetla na mapie ich dostępność. W przypadku zajęcia miejsca przez pojazd do tego nieuprawniony, system jest w stanie powiadomić o tym odpowiednie służby, które zajmą się nieprzepisowo zaparkowanym autem. - Przygotowany prototyp działał w pełni - podkreśla Patryk Betcher. - Oczywiście parking powstał na makiecie, natomiast sam system, tj. mapa, pokazywał w czasie rzeczywistym miejsca dostępne i zajęte.
It's finally here! See our video from BREAK AND MAKE hackaton! // Nareszcie jest! Zobaczcie naszą wideorelację z hackatonu BREAK AND MAKE!
Posted by Hubraum Krakow on 6 maja 2015
Ostatnim projektem jest system wspomagający uprawianie sportów oraz monitorowanie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Mierzy on właściwości wykonywanych ruchów, analizuje je, a następnie przekazuje informacje zwrotne o tym, co i jak musimy wykonywać inaczej, aby uzyskać lepszą efektywność. - Jeśli np. biegamy, system mierzy parametry i po wszystkim informuje nas: biegniesz zbyt sztywno, więcej nacisku na palce, mniej na pięty. Tak to mniej więcej działa - wyjaśnia Betcher.
Break and Make to event odbywający się nie tylko w Polsce. Jego organizatorami w Krakowie były firma Intel, która zapewniła wsparcie mentorskie oraz rozwiązania technologiczne, hub:raum Kraków, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Hipoterapia.
Źródło: Technologie.ngo.pl