Bolesławiec. Zadbają o najmłodszych pacjentów – ruszył kolejny Pokój Uśmiechu
Kolejny Pokój Uśmiechu powstał w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych przy al. Tysiąclecia 30 w Bolesławcu. Nowa sala została otwarta w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży 24 maja, w ramach jednego z programów prowadzonych przez Fundację Rosa.
Tworzone przez Fundację Rosa Pokoje Uśmiechu to kolorowe sale z nowoczesnym wyposażeniem, które mają pomóc najmłodszym pacjentom w rekonwalescencji oraz w trakcie leczenia. W pomieszczeniach, które powstały do tej pory dzieci mogły znaleźć zabawki, ilustrowane książki, a nawet telewizory z dostępem do dziecięcych kanałów telewizyjnych. Wszystko to przygotowano, aby zminimalizować stres, który łączy się z wizytą w szpitalu.
Pokój Uśmiechu to przyjazny szpital
– Konieczność korzystania z naszej poradni łączy się z olbrzymimi emocjami zarówno dla samego pacjenta, jak i jego rodziców – mówi Janina Hulacka, dyrektor szpitala w Bolesławcu. – Doświadczenia związane z chorobą potęgowane są przez odizolowanie od codziennego środowiska i ograniczenie kontaktów z najbliższymi. Pokój Uśmiechu, który powstał w naszej placówce pomoże dzieciom i młodzieży zarówno w terapii indywidualnej, jak i rodzinnej.
Na rzecz dzieci
W ciągu dwóch ostatnich lat Fundacja Rosa wyposażyła i wyremontowało kilkanaście pomieszczeń przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów. Dzięki takim działaniom ponury obraz szpitalnych oddziałów z odrapanymi ścianami i ciasnymi salami powoli odchodzi w niepamięć.
– Przygotowując nasz program dla kolejnych placówek, zawsze kierujemy się losem dzieci. Z doświadczenia wiemy, że w miejscach, w których mogą się spokojnie bawić, zupełnie inaczej przeżywają swoją chorobę – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Ich uwaga zajęta jest kolorowymi zabawkami, bohaterami ich ulubionych bajek, nie muszą więc bezustannie odliczać czasu do wyjścia ze szpitala. Atrakcje, które czekają w Pokojach Uśmiechu nie pozwalają na nudę, a tym samym na poddawanie się negatywnym emocjom – dodaje.
Agnieszka Łesiuk
agnieszka.lesiuk@prtime.pl , PR time
tel.: + 48 71 33 70 686, fax: + 48 71 33 70 685
http://www.prtime.pl
Więcej o Fundacji Rosa
Fundacja Rosa powstała w 2004 roku – od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży. We wrześniu 2011 roku Fundacja Rosa dołączyła do grona organizacji zrzeszonych w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
W imię zasady, że tylko aktywne działanie prospołeczne może zmieniać świat na lepsze, od początku istnienia organizacja prowadzi akcję „Twoja Szkoła”, której celem jest wspieranie konkretnych placówek edukacyjnych. Każda z nich otrzymuje unikalny identyfikator, dlatego sumy pochodzące z akcji 1% dla OPP trafiają do wybranych szkół.
Zachęcona powodzeniem swoich działań, w grudniu 2010 roku Fundacja Rosa zainaugurowała projekt pod nazwą „Lekki tornister”. Fundacja wyposaża szkoły w specjalne szafki, w których dzieci mogą przechowywać najcięższe podręczniki oraz przybory. Kolejnym przedsięwzięciem, którego realizacja rozpoczęła się w 2010 roku, jest program „Pokój Uśmiechu”. Dzięki niemu w lecznicach powstają przyjazne miejsca – poczekalnie i pomieszczenia do zabawy – w których najmłodsi pacjenci wraz z rodzicami mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobach i trudach leczenia. W 2011 roku Fundacja rozpoczęła prace nad 10 pokojami uśmiechu. Kolejne wciąż czekają na realizację.
Uśmiech najmłodszych beneficjentów różnego rodzaju projektów sprawia, że z tym większym zaangażowaniem pracownicy Fundacji przygotowują nowe programy. Pierwszy z nich dotyczy działań terapeutycznych kierowanych do dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami mózgu. Kolejny – jest wsparciem nowoczesnej formy terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). Celem trzeciego z programów jest kompletne urządzanie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też sal doświadczania świata). Powstają one nie tylko w szkołach integracyjnych, ale również w innych placówkach oświatowych. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa 18 z nich wzbogaciło się o pomieszczenia terapeutyczne. Kolejne placówki czekają na realizację pomieszczeń. To dzięki dotacjom, darowiznom oraz w szczególności 1% podatku Fundacja Rosa przywraca dzieciom uśmiech!
Źródło: Fundacja Rosa