Fala przemocy związanej z konfliktem w Izraelu i Palestynie zbiera straszliwe żniwo w życiu dzieci i całych rodzin. Nic nie usprawiedliwia zabijania, okaleczania lub uprowadzania dzieci. Przedłużające się walki nieuchronnie prowadzą do bardziej tragicznych konsekwencji dla dzieci – powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF podczas wtorkowego briefingu w Genewie.
– Według doniesień w ciągu ostatnich 72 godzin zginęły setki izraelskich i palestyńskich dzieci, a wiele zostało rannych. Zabijanie i okaleczanie najmłodszych jest poważnym naruszeniem, a umyślne zabijanie jawnym złamaniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Wzywamy wszystkie strony, aby nie atakowały dzieci i podjęły wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia im ochrony podczas działań zbrojnych – powiedział we wtorek James Elder. – Ponadto pojawiają się doniesienia o izraelskich dzieciach wywożonych do Strefy Gazy. Uprowadzanie dzieci czy branie zakładników przez którąkolwiek ze stron konfliktu jest zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne. UNICEF wzywa do natychmiastowego i bezpiecznego uwolnienia wszystkich przetrzymywanych - dodał.
Jak podkreślił, według wczorajszych danych UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie), w Strefie Gazy przebywa ponad 187 tys. nowo przesiedlonych osób, a wśród nich wiele dzieci. Wielu uciekinierów chroni się w szkołach UNRWA i innych obiektach, z których wiele zostało uszkodzonych.
Według Jamesa Eldera setki tysięcy dzieci zostało dotkniętych prowadzonymi obecnie działaniami zbrojnymi w Strefie Gazy i rozpaczliwie potrzebuje wsparcia i ochrony. Jeszcze przed eskalacją przemocy pomocy humanitarnej potrzebowało 1,1 mln dzieci w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. To ok. połowy populacji najmłodszych.
– Jesteśmy poważnie zaniepokojeni działaniami mającymi na celu odcięcie dostaw żywności, wody i paliwa do Strefy Gazy. Oznacza to jeszcze więcej cierpienia dla rodzin z tego terenu. Pozbawienie dzieci dostępu do żywności i podstawowych usług naraża ich życie, podobnie jak ataki na obszary cywilne i takie obiekty jak ośrodki zdrowia, szkoły oraz systemy wodociągowe i kanalizacyjne. Konieczne jest, aby wszystkie strony powstrzymały się od dalszej przemocy i niszczenia infrastruktury cywilnej – wskazywał Rzecznik Prasowy UNICEF.
– W Strefie Gazy UNICEF i jego partnerzy dostarczają natychmiastową pomoc humanitarną, w tym środki medyczne, paliwo, a także wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Ponieważ sytuacja gwałtownie się pogarsza, organizacje humanitarne muszą mieć zapewniony bezpieczny dostęp do dzieci i ich rodzin z usługami i dostawami ratującymi życie, gdziekolwiek się znajdują – zaznaczył James Elder.
– UNICEF wzywa do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i przypomina stronom o ich zobowiązaniach do zapewnienia szczególnej ochrony dzieciom, wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego. Każde dziecko, bez względu na to, kim jest i gdzie się znajduje, musi być chronione – podkreślił.
Źródło: UNICEF Polska