W 33. rocznicę przemilczanej katastrofy górniczej w wielkopolskim Wapnie, poznańscy filmowcy rozpoczęli realizację filmu dokumentalnego o jednej z największych katastrof górniczych w Polsce.
Zdjęcia realizowane będą głównie w opuszczonych obiektach 100-letniej kopalni. W filmie wypowiadać się będą zarówno byli górnicy największej polskiej kopalni soli oraz przedstawiciele ówczesnej władzy, którzy organizowali gigantyczną ewakuację ludności. W filmie nie zabraknie wypowiedzi przedstawicieli ówczesnych mediów, którym zakazano informowania społeczeństwa o katastrofie.
Film "Bohaterowie z Wapna" w reżyserii Jerzego Jernasa powstaje wyłączenie ze środków obywatelskich i publicznych w ramach dotacji z Wielkopolskiego Funduszu Filmowego oraz Muzeum Historii Polski. Jego producentami jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów PTAAAK oraz Estrada Poznańska. Emisją filmu zainteresowana jest TVP Kultura, TVP Polonia, Kino Polska oraz TV Planete. Uroczysta premiera filmu odbędzie się 4 grudnia, w dniu święta górniczego.
Kopalnia soli w Wapnie powstała w 1911 roku. Wydobywano tutaj najczystszą w Europie sól kamienną. W okresie II wojny światowej niemieccy zarządcy prowadzili rabunkową gospodarkę. Po wojnie w latach 50. i 60. ówczesne władze zwielokrotniły wydobycie soli i jej eksport na Zachód, co doprowadziło do zalania kopalni przez podskórne wody gruntowe. W 1977 roku miała miejsce niespotykana w Polsce katastrofa górnicza, w wyniku której pół miejscowości zapadło się pod ziemię. Dramat górników nigdy nie ujrzał światła dziennego, gdyż obowiązywała wówczas tzw. „propaganda sukcesu”. Film „Bohaterowie z Wapna” ma na celu poinformowanie społeczeństwa o przemilczanej tragedii kilku tysięcy osób.
Źródło: PTAAAK