BohaterON w Twojej Szkole – ruszyła rekrutacja do edycji 2024 we współpracy z projektem MŁODE GŁOWY
Do 2 października trwa rekrutacja dla szkół, przedszkoli, drużyn harcerskich i innych placówek edukacyjnych do udziału w projekcie BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole. W tegorocznej edycji, przypadającej w roku okrągłej, 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, BohaterON połączył siły z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.
- Celem współpracy jest stworzenie wyjątkowej, bezpłatnej inicjatywy edukacyjnej skierowanej do szkół i instytucji związanych z kształceniem oraz wychowaniem dzieci i młodzieży.
- Jest to połączenie wiedzy historycznej z tematami ważnymi dla współczesnych młodych ludzi i zadbaniem o ich dobrostan emocjonalny.
- Nowe materiały edukacyjne pomogą przeprowadzić niezwykłe lekcje o historii, wartościach i emocjach. Osią scenariuszy są losy mieszkańców jednej kamienicy. Opowiadania dla wszystkich 4 grup wiekowych w subtelny sposób łączą współczesne problemy młodych osób z pamięcią o wydarzeniach z przeszłości.
- Ekspertki projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” zadbały o emocjonalną stronę opowiadań i scenariuszy zajęć oraz wskazówki i zadania, dzięki którym nauczyciele/ki poradzą sobie z bezpieczną rozmową na trudne tematy.
- Udział w projekcie jest bezpłatny. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie - na podstawie udostępnionych materiałów -przeprowadzić lekcje.
Edycja 2024 akcji BohaterON w Twojej Szkole jest szczególna ze względu na współpracę z projektem MŁODE GŁOWY. Celem jest połączenie wiedzy historycznej z tematami ważnymi dla współczesnych młodych ludz i zadbaniem o ich dobrostan emocjonalny.
Na uczestników czekają nowe, angażujące materiały edukacyjne dla 4 grup wiekowych wraz ze scenariuszami lekcji dla nauczycieli i edukatorów. Jest to wspólna propozycja organizatorów kampanii BohaterON i twórców projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, pozwalająca zorganizować zajęcia poświęcone pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach. Omawiane treści i wykorzystywane narzędzia zostały dostosowane do możliwości i potrzeb konkretnej grupy wiekowej. Konspekty zajęć zawierają także praktyczne wskazówki dla osoby prowadzącej lekcję.
– Od dziesięciu lat w nasze działania włączamy miliony uczniów polskich szkół, proponując im uczestnictwo w niestandardowych lekcjach historii. Naszym celem od początku jest, by edukacja historyczna, patriotyczna i obywatelska była przeprowadzana w ciekawej formie angażującej dzieci i młodzież do myślenia oraz refleksji nad przeszłością, tak by była ona inspirująca w teraźniejszości. Połączenie naszych sił z MŁODYMI GŁOWAMI stwarza nowe możliwości budowania społecznej wrażliwości w uczniach – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii.
– Otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym jest dzisiaj ważniejsza niż kiedykolwiek. W projekcie MŁODE GŁOWY chcemy dać młodym ludziom narzędzia do lepszego rozumienia siebie i swoich emocji oraz pokazać, że sięganie po pomoc jest oznaką siły, a nie słabości. Wierzę, że łącząc nasze siły z BohaterONem, możemy stworzyć przestrzeń do refleksji i budowania empatii, która wpłynie pozytywnie na życie wielu uczniów - mówi Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY.
– Lekcje przygotowane w ramach naszego projektu poruszają tematy międzypokoleniowe i są okazją do rozmów o wartościach, potrzebach i emocjach. Do Powstania Warszawskiego szli chłopcy i dziewczęta - tacy, jak współcześni uczniowie. Też się bali, mieli marzenia, popełniali błędy. Życie postawiło przed nimi wielkie wyzwania, a oni dokonywali wyborów. Chcemy pokazać dzieciom i nastolatkom, że - niezależnie w jakich czasach żyjemy - każdego dnia możemy wybierać, do jakich wartości dążymy - mówi Joanna Szulc, psycholożka, ekspertka projektu MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym.
Zorganizuj lekcję o historii, wartościach i emocjach
W akcji BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole jak co roku mogą wziąć udział przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, drużyny harcerskie, hufce pracy oraz inne placówki edukacyjne pracujące z dziećmi i młodzieżą. Rekrutacja rozpoczęła się 2 września i potrwa do 2 października.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie www.bohateronwtwojejszkole.pl), pobrać materiały edukacyjne i scenariusze zajęć, przeprowadzić lekcję z uczniami. Będą one także dostępne dla uczestników 2. edycji darmowego programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” (www.mlodeglowy.pl).
Chętni mogą dodatkowo przygotować wpisy pamięci na https://wpis.dumnizpowstancow.pl/. Wypełnienie krótkiego, elektronicznego sprawozdania z przeprowadzonej akcji gwarantuje otrzymanie przez szkołę dyplomu udziału, a dla koordynatora imiennego zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo w akcji. Czas na realizację projektu i odesłanie sprawozdania pedagodzy mają do 31 października.
Materiały edukacyjne
Organizatorzy przygotowali nowe, autorskie, angażujące materiały edukacyjne (opowiadania i audiobooki) na temat Powstania Warszawskiego oraz współczesnego patriotyzmu dla czterech grup wiekowych uczniów. Są dostępne wraz ze scenariuszami lekcji dla nauczycieli na stronie www.bohateronwtwojejszkole.pl.
Na początku każdego scenariusza zajęć znajduje się „Kwadrans dla MŁODYCH GŁÓW” – wskazówki i zadanie od psycholożki Joanny Szulc, ekspertki projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Dzięki nim nauczyciele dostaną dodatkowe wsparcie i lepiej poradzą sobie z bezpieczną rozmową na trudne tematy.
Osią scenariuszy są losy mieszkańców jednej kamienicy. Opowiadania dla wszystkich grup wiekowych w subtelny sposób łączą współczesne problemy młodych osób z pamięcią o wydarzeniach z przeszłości.
Autorką opowiadań jest Magdalena Górska, a ilustracje do wszystkich materiałów wykonała w tym roku Zuzanna Kludzik.
Dostępne materiały edukacyjne
- ZERÓWKA | KLASY 1-3
Niezwykła piosenka
Wśród ulicznych strzałów, młodzi bohaterowie – Maniek, Rózia i Zosia – odnajdują sposób na walkę z okupacyjną rzeczywistością, tworząc piosenkę dla powstańców. Czy melodia, która łączy smutek z radością, może być tajną bronią przeciwko lękom wojny? Opowieść osadzona w realiach Powstania Warszawskiego pokazuje siłę przyjaźni i nadziei w trudnych czasach.
- SZKOŁA PODSTAWOWA | KLASY 4-6
Tajemniczy pamiętnik
Po przeprowadzce na Mokotów Rozalka czuje, że nigdy nie odnajdzie radości, która zniknęła wraz z utratą mamy. W nowym mieszkaniu znajduje jednak coś niezwykłego – stary notatnik swojej prababci, zawierający wspomnienia z czasów Powstania Warszawskiego. Opowiadanie łączy współczesność i historię, a każda strona tajemniczego pamiętnika przybliża dziewczynkę do zrozumienia losów swojej rodziny i odkrycia, że nawet w obliczu cierpienia, można znaleźć nadzieję.
- SZKOŁA PODSTAWOWA | KLASY 7-8
Uczciwy wolontariat
Główna bohaterka, nastoletnia Emilia po incydencie z kompromitującym selfie, zostaje zobowiązana przez swoją mamę do podjęcia wolontariatu w Domu Powstańców Warszawskich. Poznaje panią Zosię, blisko stuletnią sąsiadkę, której przeszłość rzuca nowe światło na jej własne życie. To opowieść o trudach dojrzewania i odkrywaniu, co naprawdę ma znaczenie.
- SZKOŁA PONADPODSTAWOWA
Pamiątkowa fotografia
Poruszająca historia rodzeństwa w subtelny sposób łączy współczesne problemy młodzieży z pamięcią o wydarzeniach z przeszłości, stwarzając przestrzeń do refleksji nad odpowiedzialnością, szacunkiem i trudnymi wyborami moralnymi. Szesnastoletni Szymon, którego życie kręci się wokół gier i spotkań z kumplami zostaje zmuszony do zmierzenia się z konsekwencjami swoich czynów, kiedy jego młodsza siostra ulega wypadkowi.
Organizatorami akcji BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole są Fundacja Pokolenia Kolumbów i Fundacja Sensoria. Partnerem - Fundacja UNAWEZA.
Akcja BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024 realizowana jest pod patronatem honorowym Rzeczniczki Praw Dziecka.
Seminarium dla nauczycieli
Jak w każdej edycji na najbardziej zaangażowanych nauczycieli czeka czterodniowe stacjonarno-terenowe seminarium organizowane w Warszawie. W tym roku planowane jest ono w terminie 3-6 października. W programie przewidziano m.in.: spotkanie ze świadkiem historii, zwiedzanie miejsc pamięci z przewodnikiem, warsztaty z aktywnych metod nauczania oraz narzędzi pomagających w efektywnym prowadzeniu lekcji.
Udział w seminarium jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają także nocleg i wyżywienie. Rekrutacja trwa do 15 września. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybiorą 40 osób (dwie grupy po 20 osób, osobne dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych), które wezmą udział w spotkaniu.
Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na: https://bohateronwtwojejszkole.pl/seminarium
Partnerem Seminarium dla nauczycieli - BohaterON 2024 jest Instytut Pamięci Narodowej. Dofinansowano ze środków Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.
Harmonogram projektu BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024
02.09 - 02.10 | przyjmowanie zgłoszeń szkół i przedszkoli
do 31.10 l lekcje tematyczne i wpisy na portalu https://wpis.dumnizpowstancow.pl/
do 31.10 | wysłanie sprawozdań z przeprowadzonej akcji
do 31.12 | wysyłka dyplomów i zaświadczeń
Harmonogram Seminarium dla nauczycieli - BohaterON 2024
02.09 - 15.09 | przyjmowanie zgłoszeń
20.09 | wyniki rekrutacji
3-6.10 | seminarium w Warszawie
BohaterON
BohaterON w Twojej Szkole jest częścią IX edycji ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”, która ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. Od 2016 roku w bezpłatne działania edukacyjne zaangażowało się ponad 10 tys. przedszkoli, szkół i placówek dla dzieci i młodzieży. Już 2 miliony uczniów z Polski oraz polskich placówek za granicą wzięło udział w lekcjach z zakresu historii i edukacji patriotycznej, a blisko 500 nauczycieli uczestniczyło w warsztatach i seminariach.
Misją twórców projektu jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej - szczególnie tej dotyczącej Powstania Warszawskiego - w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesna edukacja patriotyczna. W tym celu, we współpracy z metodykami i praktykami ze wszystkich poziomów nauczania przygotowujemy konspekty zajęć i materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcjach historii, polskiego, wychowawczych czy zajęciach dodatkowych.
MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym
Projekt MŁODE GŁOWY został zainicjowany przez Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Ma na celu normalizację sięgania po pomoc, rozwijanie poczucia sprawczości oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości wśród młodzieży. W ramach projektu Fundacja prowadzi bezpłatne działania edukacyjne i profilaktyczne, angażując nie tylko dzieci i młodzież, ale także rodziców oraz nauczycieli. Projekt daje przestrzeń do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym, jak również oferuje konkretne wsparcie. Celem działań jest uświadamianie, jak ważne jest wsparcie, którego może udzielić każdy człowiek.
Więcej informacji o kampanii jest dostępnych na stronie:
Źródło: Fundacja Sensoria, Fundacja Pokolenia Kolumbów