Coraz częściej mówi się o zyskach, jakie wynikają z podejmowania współpracy. O tym, że można realizować wysokiej jakości działania, jeśli jest wspólny potencjał i siła. Wytwarza się wówczas energia pozwalająca podejmować wyzwania, wdrażać innowacyjne przedsięwzięcia. Taki impuls do podjęcia systemowej współpracy wśród przedstawicieli różnych instytucji i organizacji pojawił się także w Boguszowie Gorcach.
11 marca 2010 odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające proces budowy partnerstwa lokalnego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Szkoły, Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, Fundacji „Pomocna Dłoń”, biznesu oraz urzędu. Dotychczas poszczególne osoby współpracowały ze sobą, teraz jednak pojawiła się inicjatywa, aby poszerzyć współpracę i by nie była ona tylko „akcyjna”.
Podczas pierwszego spotkania, przy słodkościach i porannej kawie, rozmawialiśmy o fazach budowania i rozwoju partnerstwa. W wyniku dyskusji padła propozycja sporządzenia drzewa problemów, z dookreśleniem ich przyczyn i skutków. Na podstawie wspólnie wypracowanych wniosków grupa partnerska postawiła sobie już cel główny: wzrost aktywności społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.
Celami szczegółowymi, które chce osiągnąć partnerstwo to:
- zwiększenie świadomości społecznej
- usprawnienie przepływu informacji
- podniesienie samooceny osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
- wzrost kooperacji różnych instytucji
- budowanie poczucia wspólnoty lokalnej
Tydzień później, tzn. 17 marca odbyło się już drugie spotkanie grupy partnerskiej. Tym razem dotyczyło ono analizy potencjału. Uczestnicy stworzyli mapy zasobów Boguszowa Gorce. Istotnym elementem było stworzenie także listy zadań, które partnerstwo chciałoby w pierwszej kolejności realizować. Na następne spotkanie każdy z Partnerów ma się zastanowić i przygotować wstępny opis poszczególnych działań. Na spotkaniu będą one prezentowane i omawiane do momentu, aż powstanie wspólnie wypracowany plan bardziej ogólnego projektu.
Boguszów Gorce jest miejscowością, która ma dużo atutów, ale też jej mieszkańcy borykają się z licznymi problemami. Najważniejsze, aby ta motywacja, która jest aktualnie wysoka u potencjalnych Partnerów utrzymywała się dalej na takim poziomie.
Źródło: inf.własna dolnyslask.ngo