Blisko 180 Lokalnych Klubów Kodowania w całej Polsce
W małych miejscowościach - przede wszystkim na wsiach - działa ich już 80, a do końca roku przybędzie kolejnych 100. To Lokalne Kluby Kodowania, które powstają w bibliotekach publicznych i w szkołach. Na co dzień organizują zajęcia z programowania robotów dla uczniów podstawówek i gimnazjów. W Europejskim Tygodniu Kodowania (15-23 października) Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zachęca je do włączania się w akcję i zapraszanie do udziału w takich warsztatach również dziewczynek.
W ciągu ostatniego roku w zajęciach przeprowadzonych przez blisko 80 Lokalnych Klubów Kodowania wzięło udział już kilka tysięcy młodych ludzi. Dzięki nim odkrywają, czym jest programowanie – i robią to w wyjątkowy sposób, ponieważ zadaniem uczestników jest zaprogramowanie robotów o nazwie Finch. Tworzą kod, pod którym kryją się polecenia dla robota, tak by w rezultacie sprawnie nim sterować i omijać wszystkie przeszkody.
Młodzi ludzie podczas warsztatów zdobywają kompetencje, które zaprocentują w przyszłości i być może przyczynią się do wyboru studiów czy zawodu związanego z nowymi technologiami. A to niezwykle ważne, ponieważ na rynku pracy poszukiwani są właśnie programiści i informatycy. A w Polsce, jak wynika z danych GUS, niespełna 5% młodych ludzi decyduje się na studia informatyczne. Największym powodzeniem nadal cieszą się kierunki ekonomiczno-administracyjne, społeczne oraz pedagogiczne. Zwłaszcza po tych ostatnich trudno jest jednak znaleźć pracę. W rezultacie, wśród osób poniżej 25. roku życia bezrobocie sięga blisko 20%.
O FRSI
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego