Pięć kobiet, jeden pomysł, wspólny cel – własne przedsiębiorstwo. Tylko tyle i aż tyle plus upór w dążeniu do celu wystarczyło, by powstała pierwsza w powiecie aleksandrowskim spółdzielnia socjalna o dźwięcznej nazwie "Spiżarnia Kujawska".
W województwie kujawsko-pomorskim rośnie liczba przedsiębiorstw społecznych – organizacji pozarządowych podejmujących działalność zarobkową, spółdzielni socjalnych, zakładów aktywności zawodowej. Pełnią one ważną rolę w lokalnych społecznościach: pomagają wrócić na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnym, prowadzą działalność gospodarczą nastawioną nie tylko na zysk ekonomiczny, lecz również społeczny, przyczyniają się do rozwiązywania społecznych problemów.
Spółdzielnia socjalna – biznes z misją
Jednym z takich społecznych przedsiębiorstw jest spółdzielnia socjalna Spiżarnia Kujawska, założona przez pięć pań z Aleksandrowa Kujawskiego: Halinę Obiałą, Jolantę Lewandowską, Stanisławę Górecką, Anetę Urbańską i Anetę Tarczewską. Mistrzyni kucharska, absolwentka administracji społeczno-prawnej, ekonomistka, doświadczona kelnerka i sprzedawczyni oraz krawcowa – kobiety o różnych doświadczeniach i ścieżkach zawodowych połączyły trudności ze znalezieniem pracy przy jednoczesnej chęci wzięcia sprawy we własne ręce i założenia przedsiębiorstwa.
Panie zdecydowały się na formę spółdzielni socjalnej. Oferuje ona osobom, które z różnych powodów znalazły się w trudnym położeniu na rynku pracy, szerokie możliwości aktywizacji i rozwoju. Opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków. W spółdzielni obowiązuje kolektywny sposób podejmowania decyzji, członkowie sami dbają o finanse, zarządzają swoją działalnością. To sprawia, że są w pełni odpowiedzialni za sprawy przedsiębiorstwa, uczą się samodzielności i długofalowego planowania.
Skąd wsparcie?
Projekt założenia spółdzielni oferującej m.in. catering oparty na tradycyjnych przepisach kulinarnych przeszedł pozytywną weryfikację i został dofinansowany w ramach projektu OWIES (Ośrodek Wsparcie Inicjatyw Ekonomii Społecznej), realizowanego przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok. Panie otrzymały dotację na założenie spółdzielni oraz wsparcie pomostowe. Pomocy początkującym bizneswoman udzieliła także gmina, która udostępniła im ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Ostrowąs.
Za otrzymane dofinansowanie spółdzielczynie zakupiły m.in. wyposażenie zaplecza gastronomicznego, namioty imprezowe, grille przenośne.
"Spiżarnia Kujawska" oferuje:
- catering w siedzibie klienta: w domu, firmie itp. lub na imprezie plenerowej,
- organizację imprez plenerowych w siedzibie Spiżarni Kujawskiej - malowniczo położonym nad jeziorem ośrodku wypoczynkowym w Ostrowąsie,
- żywienie placówek masowych typu szkoły, przedszkola, szpitale,
- catering na imprezy okolicznościowe: wesela, komunie, chrzciny, bankiety, jubileusze, urodziny, studniówki itp.
- catering na pikniki plenerowe, imprezy promocyjne, szkolenia, konferencje, spotkania integracyjne.
Panie mają już na koncie pierwsze sukcesy: w czerwcu 2013 roku pojawiły się z przygotowanymi przez siebie potrawami i produktami na festynie organizowanym przez gminę Aleksandrów, wystąpiły w programie TVB na temat podmiotów ekonomii społecznej, zdobywają zlecenia. 22 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie plaży przy ośrodku nad Jeziorem Ostrowąs. Plaża działa codziennie, można na niej wynająć również sprzęt wodny.
Projekt OWIES jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.