Według ostatnich badań Fundacji Pro Progressio na temat kluczowych czynników przy wyborze lokalizacji biznesowej dostępność Specjalnych Stref Ekonomicznych jest istotna według 67%, a obecność na danym terenie Parków Biznesowych jedynie dla połowy ankietowanych. Eksperci przewidują jednak, że znaczenie tego rodzaju instytucji będzie wzrastać.
Konkurujące o nowych inwestorów miasta i regiony szukają sposobów na zwiększenie biznesowej atrakcyjności. Jedną z form zachęty dla przedsiębiorców są wyodrębnione obszary oferujące preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Według danych z platformy Best2Invest w Polsce funkcjonuje obecnie 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz 71 Parków Biznesowych.
Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz Parki Naukowe i Technologiczne to dobry sposób na wykorzystanie poprzemysłowych terenów i ich infrastruktury. Przyjazne inwestorom otoczenie stymuluje rozwój gospodarczy polskich regionów, wpływa na redukcję bezrobocia i buduje wizerunek atrakcyjnej biznesowej lokalizacji. Obecnie obserwujemy dynamiczny rozwój Stref i Parków w Szczecinie, Trójmieście, Poznaniu, Rzeszowie, Częstochowie i Bydgoszczy – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio.
Najstarszą SSE w Polsce jest EURO-PARK Mielec, posiadający swoje podstrefy na terenie pięciu województw. Wyróżnia go silna obecność inwestorów z sektora lotniczego, m.in. Hamilton Sundstrand, GOODRICH AEROSPACE i Polskie Zakłady Lotnicze. Największe obszarowo Strefy znajdują się w Wałbrzychu (ponad 2648 ha) i Katowicach (2347 ha). Najmniejsza - Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje 375,63 ha. SSE oferują przedsiębiorcom ulgi i zwolnienia podatkowe, przygotowany pod inwestycję teren lub budynek po preferencyjnej cenie oraz różnego rodzaju pomoc niematerialną – na przykład doradztwo przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją czy zatrudnianiem pracowników.
Oprócz Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce funkcjonuje również 71 Parków Biznesowych. Według danych z platformy Best2Invest najwięcej jest ich obecnie w województwie śląskim (14), najmniej – w mazowieckim i lubuskim (po 1). Aktualnie największym Parkiem w Polsce jest utworzony w 2001 r. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Parki dzielą się na te o charakterze technologicznym, przemysłowym, naukowo-technologicznym lub przemysłowo-technologicznym. W ich obrębie gromadzą się firmy z jednej lub kilku określonych branż oraz wspierające je placówki badawczo-naukowe. W Parkach prowadzona jest różnoraka działalność, m in. laboratoria, coworking, wynajem sal konferencyjnych, przestrzeni wystawowych, hal produkcyjnych czy inkubatory przedsiębiorczości. Główne grupy korzystających z Parków Biznesowych to właściciele start-up’ów, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz organizacje prowadzące działalność badawczo-rozwojową. Oferta wsparcia przedsiębiorców obejmuje zazwyczaj doradztwo w tworzeniu i rozwoju przedsiębiorstw, transfer technologii, wiedzy, know-how, przekształcanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne.
Ze względu na rozmaite czynniki – położenie geograficzne, infrastrukturę i zasoby ludzkie, specyfikę lokalnego środowiska naukowego czy tradycje regionu w wybranym sektorze gospodarki – większość Stref i Parków posiada specyficzny profil działalności. I tak w Katowickiej SSE intensywnie rozwija się klaster motoryzacyjny, Dolnośląski Park Technologiczny T-Park stawia na BPO, OZE, IT oraz medycynę uzdrowiskową, a celem Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego jest wsparcie takich branż jak: IT, BPO, biotechnologii, farmakologii, elektroniki czy nanotechnologii.
Pobierz
-
20150811162925_0_05.pdf
pdf ・1.41 MB
-
20150811162925_1_04.pdf
pdf ・653.84 kB
-
20150811162925_2_06.pdf
pdf ・662.13 kB
-
20150811162925_3_01.pdf
pdf ・824.62 kB
-
20150811162925_4_02.pdf
pdf ・685.76 kB
Źródło: Fundacja Pro Progressio