Pod koniec grudnia 2002 w Kurierze Spółdzielczym ukazała się rozmowa z dr Grażyną Andrzejewską-Sroczyńską, prezesem Fundacji Ochrony Zdrowia Inwalidów i działaczką środowiska osób niepełnosprawnych.
W rozmowie poruszono m.in. temat sytuacji Fundacji oraz zmian w prawodawstie dotyczącym dostępu do środków finansowych na rehabilitację. Dr Grażyna Andrzejewska-Sroczyńska wypowiada się także o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz stosunku władz do ich problemów.
"- Rok 2003 to ogłoszony przez Radę Europy, Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych. Resort pracy i polityki społecznej zapowiada aktywny udział Polski w tych obchodach. Jak Pani na podstawie swoich doświadczeń, zarówno jako Prezes Fundacji, a wcześniej Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych ocenia sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce?
- Może to zabrzmi gorzko, ale obserwuję narastającą tendencję do zbiurokratyzowania podejścia do problemów osób niepełnosprawnych. W gąszczu stale zmieniających się przepisów oraz biurokratycznych form, zaczyna się gubić podstawowy cel pomocy osobom niepełnosprawnym - zapewnienie im warunków bycia pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Od pewnego czasu, z przykrością też stwierdzam, sprowadzanie pomocy osobom niepełnosprawnym do zakresu świadczeń pomocy społecznej. Nadal brakuje nam, mimo licznych i wielokrotnych zapewnień, kompleksowego narodowego programu na rzecz osób niepełnosprawnych. (….)"
'Niech będzie to rok wspólnych celów", Stanisław Wileński, Kurier Spółdzielczy, 27 grudnia 2003.
Źródło: Kurier Spółdzielczy