Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Biura Porad Obywatelskich i samorządy: partnerstwo konieczne
Magda Dobranowska-Wittels, ngo.pl
Czy Biura Porad Obywatelskich i samorządy są partnerami w przełamywaniu bezradności społecznej? Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja zorganizowana 6 maja 2003 w Warszawie przez Związek Biur Porad Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Stan świadomości społecznej jest bardzo zły – powiedział prof. Andrzej Zoll otwierając konferencję. - To widać w tych sprawach, które trafiają do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Najlepszy samorządowiec z pozarządówki
Bardzo często okazuje się także, że osoby zgłaszające się do Biura Rzecznika potrzebują prostej, podstawowej informacji. Takiej, która powinna być bez problemu i na co dzień dla niego dostępna w miejscu zamieszkania. Tę lukę informacyjną wypełniają m.in. Biura Porad Obywatelskich. Coraz częściej ich działalność jest doceniana przez samorząd. Podczas konferencji przedstawiono głównie pozytywne przykłady współpracy między biurami a samorządami Wrocławia, Konina, Ostrowca Świętokrzyskiego i Debrzna.
- Gdy zakładaliśmy nasze Biuro, spotykaliśmy się z samorządami, żeby im powiedzieć co chcemy robić. Wywoływało to wielkie zdziwienie – wspominała Maria Rezmierowicz z BPO z Konina. – Tylko informacja? Bez żadnej opieki? Z czasem jednak urzędnicy zrozumieli na czym polega nasza rola. My pomagamy klientowi poznać jego problemy, nazwać je. Zapoznajemy go z przysługującymi mu prawami i przygotowujemy do kontaktu z urzędem.
Ogromną rolę organizacji pozarządowych, w tym szczególnie Biur Porad Obywatelskich podkreślali także obecni na konferencji przedstawiciele władz samorządowych Ostrowca Świętokrzyskiego i Wrocławia. Oba te miasta także są najlepszymi przykładami na to, że
współpraca między Biurami a samorządami kwitnie tam, gdzie urzędnicy samorządowi sami wywodzą się ze środowiska organizacji pozarządowych lub działacze pozarządowi mają doświadczenia z pracy w samorządzie. Nie zawsze jednak organizacje napotykają na tak dogodne warunki.
- To racja, że nie wszędzie wygląda to tak dobrze i to nas bardzo martwi – zgadza się Hanna Gorska, prezes Związku Biur Porad Obywatelskich. – To zawsze sprzyja, jeśli samorządowiec sam przeszedł przez organizację pozarządową i zna te realia. Myślę jednak, że można również przekonać tych, którzy nie przeszli przez to doświadczenie. Po prostu jeśli organizacja działa w sposób kompetentny, jeśli jakość tego co robi jest dobra to ma szanse przekonać samorządowców do siebie. Ale jeśli jakość jej pracy jest zła, działanie nie jest przejrzyste - wtedy znacznie trudniej jest przekonać do tego samorząd.
Dla samorządów Biura Porad Obywatelskich są dobrym narzędziem do monitorowania problemów społecznych. A partnerska współpraca między oboma podmiotami daje także sznase na wprowadzenie korzystnych dla mieszkańców zmian. BPO spełniają także ważną rolę edukacyjną. Uczą nie tylko samodzielności i podejmowania odpowiedzialności za swoje życie i decyzje, ale także pokazują, że można działać skutecznie i zgodnie z prawem, bez szukania "dojść".
Nawiązki sądowe dla BPO?
Jednym z głównych problemów BPO jest zapewnienie stabilizacji finansowej. Samorządy, nawet te chętne do współpracy z Biurami, nie zawsze są w stanie zapewnić stały dopływ niezbędnych środków. Podczas konferencji pojawiła się szansa na rozwiązanie tego problemu. Elżbieta Yoka-Dąbrowska z BPO we Wrocławiu zaapelowała do prof. Andrzeja Zolla o poparcie dla pomysłu, aby sędziowie zasądzali na rzecz Biur nawiązki sądowe. Z propozycją taką wystąpiła w imieniu swojego Biura do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Wsparcie ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich zwiększyłoby wiarygodność organizacji w oczach sędziów, którzy m.in. po aferach z Fundacją „Help” nieufnie odnoszą się do podobnych propozycji. Prof. Zoll wyraził gotowość poparcia dla tej inicjatywy.
- To bardzo dobry pomysł – powiedział. – Sądy są rzeczywiście ostrożne. Muszę się zastanowić nad najskuteczniejszą drogą dotarcia z takim apelem.
Nobilitująca publikacja
Konferencja była także okazją do zaprezentowania publikacji pt. „Biura Porad Obywatelskich partnerem samorządu”, która ukazała się jako 46. numer Biuletynu Rzecznika Praw Obywatelskich.
- To dla nas wielka nobilitacja i reklama zarazem – mówił prezentujący wydawnictwo Wiesław Bek z BPO w Lubaczowie. „Biura Porad Obywatelskich partnerem samorządu” to zbiór dziesięciu tekstów opisujących różnorodne doświadczenia i pola działań BPO (zarówno tych najstarszych - jak warszawskie czy wrocławskie, jak i najmłodszych - jak Biuro w Debrznie), a także traktujących o roli BPO w uczeniu demokracji czy pobudzaniu aktywności społeczności lokalnych. W książeczce znalazł się także tekst Michała Gucia, wiceprezydenta Gdyni, który znany jest ze swego zaangażowani we współpracę z organizacjami społecznymi.
Źródło: inf. własna
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.