NSA wydał wyrok w sprawie fundacji świadczącej usługi kulturalne, niewpisanej do państwowego rejestru instytucji kultury. Uznał, że mimo braku takiego wpisu należy rozważyć, czy fundacja nie powinna mieć prawa niepłacenia VAT od biletów na organizowane przez siebie imprezy, ponieważ prowadzi działalność kulturalną.
Fundacja we wniosku do NSA wyjaśniła, że nie jest instytucją kultury w rozumieniu ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ale jej głównym celem statutowym jest rozwój kultury muzycznej, co znajduje wyraz w organizowanych przez nią koncertach polskich muzyków w kraju i za granicą. Argumentowała, że zwolnione z VAT są usługi kulturalne wykonywane przez podmioty uznane za instytucje o charakterze kulturalnym, co jest pojęciem szerszym niż instytucje kultury wpisane do państwowego rejestru (art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT).
Minister finansów nie zgodził się z takim podejściem, ponieważ fundacja nie prowadziła tej działalności jako: teatr, opera, operetka, filharmonia, orkiestra, ognisko arystyczne i kazał jej płacić 23% VAT od biletów na organizowane przez nią koncerty. Stanowisko to potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu.
W wyroku z dnia 23 października 2013 r., sygn. akt FSK 1481/12 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i nakazał mu ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ fundacja działa na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, a ta również obejmuje działalność kulturalną.