Rada Działalności Pożytku Publicznego w 2013 roku spotykała się sześć razy. Jej prace zdominowały kwestie nowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, opracowania rozwiązań umożliwiających rozliczanie za rezultaty, programów strategicznych na rzecz seniorów oraz młodzieży. Było kilka sukcesów i kilka porażek.
Dla seniorów
Tematy związane ze starzeniem się społeczeństwa, a co za tym idzie koniecznością odpowiedniego dostosowania do tego polityk publicznych pojawiały się podczas posiedzeń Rady w kontekście realizacji Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych (we wrześniu RDPP pozytywnie zaopiniowała koncepcję projektu Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020) oraz prac nad długofalową polityką senioralną. W tych ostatnich ważną rolę w zamyśle Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) ma odgrywać Rada ds. Polityki Senioralnej. W lutym RDPP rekomendowała do niej czwórkę przedstawicieli organizacji pozarządowych. Są to: Bartłomiej Głuszak z Federacji Organizacji Socjalnych, Łucja Krzyżanowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Leonarda Bogdan ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnej oraz Michał Guć, członek RDPP. Podczas ostatniego w 2013 roku posiedzenia Rada zajmowała się już projektem założeń Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020. W swej uchwale członkowie Rady wyrazili satysfakcję, że taki dokument powstał. Zaopiniowali go pozytywnie, wyraźnie jednak zwracając uwagę na pewne zagadnienia (np. dotyczące finansowania usług opiekuńczych), które wymagają wyjaśnienia i doprecyzowania.
Dla młodzieży
Nie wszystko jak po maśle
Jest to o tyle istotne, że ciągle jeszcze zdarzają się przypadki, gdy do zaopiniowania przez Radę nie trafiają projekty aktów prawnych, które ewidentnie mogą mieć wpływ na funkcjonowanie organizacji pozarządowych (a z drugiej strony trafiają takie, co do których Rada nie ma kompetencji ani potrzeby się wypowiadać). Co najbardziej bulwersujące - dotyczy to także niektórych projektów ustaw wychodzących z MPiPS (np. projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który trafi wkrótce do prac sejmowych), ale nie tylko. Rada nie dostała bowiem do zaopiniowania także np. przygotowywanej w Ministerstwie Gospodarki ustawy deregulacyjnej, w której zmienia się zasady świadczenia bezpłatnych usług prawnych.
Rekomendacje dla reprezentantów
W 2013 roku Rada rekomendowała reprezentantów organizacji pozarządowych do różnych ciał opiniodawczych. M.in. odwołała swe rekomendacje dla Ryszarda Czarneckiego zasiadającego w Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia, a w jego miejsce zgłosiła Małgorzatę Sinicę, członkinię RDPP. Na prośbę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazała dwóch przedstawicieli do Grupy roboczej ds. programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Są to Adam Nowak ze Związku Młodzieży Wiejskiej i Zbigniew Kaliszyk, reprezentujący Ochotnicze Straże Pożarne. Udzieliła także rekomendacji dziewięciu organizacjom do członkostwa w grupie roboczej opracowującej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego program dotyczący rozwoju kompetencji i umiejętności, włączenia społecznego oraz dobrego rządzenia. Te organizacje to: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP), Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS), Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Forum Inicjatyw Oświatowych, Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN), Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT i Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP).
Członkowie Rady uczestniczyli także w pracach nad zapewnieniem odpowiedniej reprezentacji organizacji pozarządowych w komitetach monitorujących programy operacyjne w latach 2014-2020.
Nowy członek Rady
Już na pierwszym posiedzieniu, w którym wziął udział (we wrześniu) Tomasz Bilicki zainicjował powstanie w Radzie Zespołu ds. Interwencji, który ma m.in. pomagać organizacjom w sporach z administracją.
Nie tylko w swoim gronie
Zespół ds. Interwencji to piąty zespół roboczy działający w Radzie. Pozostałe to Zespół ds. Prawnych i Monitoringu, Zespół ds. Programów i Funduszy, Zespół ds. Dialogu i Współpracy oraz doraźny Zespół ds. polityki na rzecz młodzieży. Pomiędzy posiedzeniami plenarnymi prace RDPP toczą się właśnie w tych zespołach. W tym roku jednak Rada postanowiła się bardziej otworzyć. Członkowie Rady wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami wojewódzkich rad działalności pożytku publicznego oraz z przedstawicielamie organizacji pozarządowych, zainteresowanych bliższym kontaktem z Radą.
Członkowie Zespołu ds. Programów i Funduszy rozmawiali z reprezentatntami wojewódzkich rad działalności pożytku publicznego o programach operacyjnych fiansowanych z funduszy europejskich i roli rad wojewódzkich w tym zakresie. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele MPiPS oraz ówczesnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, którzy zadeklarowali, że wyślą listy do marszałków województwa z prośbą o włączenie przedstawicieli wojewódzkich Rad pożytku publicznego do udziału w pracach nad przygotowywaniem Regionalnych Programów Operacyjnych. Spotkanie, które odbyło się w marcu, miało w dużej mierze walor edukacyjny, ale służyło także wymianie informacji. Być może spotkania takie będą kontynuowane.
10 lat ustawy o pożytku
Źródło: inf. własna