Organizacje skupiają się na zaspokojeniu bezpośrednich potrzeb osób starszych, a rzadko proponują im udział w działaniach służących realizacji szerszych celów społecznych – wynika z Informacji o realizacji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.
1391 ofert, ponad 440 zrealizowanych
W pierwszej edycji otwartego konkursu złożono 1391 ofert. Najwięcej wpłynęło ich od organizacji z województwa mazowieckiego (228). Powyżej stu ofert wpłynęło z województw: dolnośląskiego (129), małopolskiego (126), śląskiego (113) oraz wielkopolskiego (105). Najmniejszym zainteresowaniem ASOS cieszył się w województwach podlaskim i lubelskim (48 ofert), opolskim (46) i świętokrzyskim (34).
Do realizacji przyjęto ponad 440 projektów. Najwięcej z nich dotyczyło działań na rzecz aktywności społecznej promującej integrację wewnątrz- i międzypokoleniową (214 projektów) oraz na rzecz edukacji osób starszych (160). Znacznie mniej propozycji dotyczyło partycypacji społecznej osób starszych (34 projekty) oraz usług społecznych dla osób starszych (18 projektów).
1769 ofert, 286 zrealizowanych
Do drugiej edycji konkursu wpłynęło już więcej wniosków, bo 1769, ale dofinansowanie uzyskało mniej ofert niż w pierwszej edycji – 286.
Podobnie jak rok wcześniej najwięcej wniosków złożyły organizacje z województwa mazowieckiego (305). Na drugim miejscu było województwo małopolskie (204). Powyżej 100 ofert wpłynęło z województw dolnośląskiego (179), śląskiego (166), wielkopolskiego (138), lubelskiego (129). Najmniej ofert pochodziło z województwa opolskiego (35).
I również podobnie, jak w pierwszej edycji konkursu organizacje najczęściej oferowały seniorom działania związane z integracją wewnątrz- i międzypokoleniową (862 projekty) oraz z edukacją (663).
Częściej oferują bierną aktywność
„Najpowszechniejszą formą aktywności społecznej, promowanej w ramach projektów jest aktywność ukierunkowana na bezpośrednie potrzeby seniorów (tzw. bierna aktywność, w której seniorzy są bezpośrednimi odbiorcami usług, skierowanych na zaspokojenie ich potrzeb). Bardzo nieliczną grupę stanowią projekty ukierunkowane na pobudzenie czynnej aktywności seniorów, skierowanej na zewnątrz i służącej realizacji szerszych celów społecznych, np. w społecznościach lokalnych” - czytamy we wnioskach z realizacji Programu.
Zwrócono tam również uwagę, że zaledwie niewielką grupę stanowiły projekty prowadzone w partnerstwie, co – zdaniem autorów Informacji – może „wskazywać na niechęć lub nieumiejętność organizacji pozarządowych do wchodzenia we współpracę z partnerami”.
41% zaczęło działania dla seniorów
Natomiast same organizacje, realizujące projekty dofinansowane z ASOS, twierdziły, że dzięki temu programowi zdobyły doświadczenie we współpracy z jednostkami administracji publicznej (75%) lub innymi organizacjami (91%). Inne korzyści wymieniane przez organizacje to zwiększenie zestawu działań i inicjatyw realizowanych przez projekt (86%), rozwinięcie potencjału osobowego członków, zwiększenie kadry (79%) oraz zwiększenie zasobów materialnych (sprzęt, materiały do zajęć itd.) (75%).
Jednocześnie 41% organizacji przyznało, że dzięki konkursom z ASOS w ogóle rozpoczęły działania skierowane do osób 60+.
Źródło: inf. własna, senior.gov.pl