Bielsko–Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin polskimi finalistami konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Bielsko–Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin znalazły się w grupie polskich finalistów konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. 27 października w wyniku trwających pięć dni obrad zespół niezależnych ekspertów przedstawił rekomendację zawierającą krótką listę kandydatów, którzy zostali wybrani spośród 12 rywalizujących ze sobą miast z całego kraju.
Status finalisty stanowi już istotne osiągnięcie, które zainteresowanym miastom może przynieść znaczące korzyści kulturalne, gospodarcze i społeczne, o ile ich kandydatury wpiszą się w długoterminowe strategie rozwoju opartego na sferze kultury.
Gdy rekomendacja zespołu ekspertów uzyska formalne potwierdzenie ze strony właściwych polskich władz, wytypowane miasta będą miały czas do lata 2024 r. na uzupełnienie swoich wniosków. Następnie zespół ekspertów zbierze się ponownie w drugiej połowie przyszłego roku w Warszawie, aby przedstawić rekomendację dotyczącą przyznania jednemu z tych miast tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
W 2029 r. Europejską Stolicą Kultury zostanie trzecie w historii polskie miasto: w 2000 r. był nią Kraków, a w 2016 r. – Wrocław. W 2029 r. Europejską Stolicę Kultury będzie równocześnie jedno z miast w Szwecji (wybór wstępny w ramach tego konkursu zostanie dokonany na początku 2024 r.).
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest corocznie przyznawany dwóm lub trzem miastom.
Trzy Europejskie Stolice Kultury 2023 to Timişoara (Rumunia), Eleusis (Grecja) oraz Veszprem (Węgry).
Europejskie Stolice Kultury w kolejnych latach:
- 2024: Bad Ischl (Austria), Tartu (Estonia) i Bodø (Norwegia)
- 2025: Chemnitz (Niemcy) i Nova Gorica (Słowenia)
- 2026: Oulu (Finlandia) i Trenczyn (Słowacja)
- 2027: Lipawa (Łotwa) i Évora (Portugalia)
- 2028: Czeskie Budziejowice (Czechy), Skopje (Macedonia Północna, do czasu formalnego zatwierdzenia) oraz miasto we Francji (decyzja w grudniu 2023 r.)
Projekt „Europejska Stolica Kultury” zrodził się w 1985 r. z pomysłu ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri i na przestrzeni lat urósł do rangi jednego z najambitniejszych przedsięwzięć kulturalnych w Europie, stając się zarazem jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej cenionych działań UE. Jego celem jest propagowanie różnorodności kultur w Europie, akcentowanie wspólnych im cech oraz umacnianie wkładu, jaki kultura wnosi w rozwój miast w długiej perspektywie czasowej.
Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce