Biblioteki oferują przestrzeń na spotkania sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, udostępniają komputery i drukarki lub wspólnie organizują imprezy służące zbieraniu funduszy. 115 bibliotek z całej Polski gra w tym roku z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
Dzięki bibliotekom sztaby WOŚP zyskały również miejsce na zorganizowanie spotkań rekrutacyjnych, informacyjnych i szkoleniowych dla wolontariuszy. Można było tu wydrukować różne materiały czy zrobić wolontariuszom zdjęcia do identyfikatorów. Biblioteki mogły również zorganizować międzypokoleniowe spotkanie według scenariusza „Twórz z sercem”, przygotowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego uczestnicy tworzyli wybraną metodą (np. decoupage, filcowanie, szydełkowanie, na drutach, na maszynie do szycia) przedmioty nawiązujące do motywu serca, które mogły zostać przekazane na licytację na rzecz WOŚP lub wręczone jako podziękowania wolontariuszom.
Właśnie na takie rozwiązania zdecydowała się biblioteka w Ostroszowicach (woj. dolnośląskie).
Maria Kirkiewicz, bibliotekarka: „Znalazł się stolarz, który serca powycinał. Teraz jesteśmy w trakcie ozdabiania. Jedno będzie na aukcję w niedzielę, pozostałe otrzyma 12 wolontariuszy - na pamiątkę. Robimy także pierniki w kształcie serc. Będziemy je ozdabiać, pakować, potem też będą przekazane na licytację”.
Biblioteki, które grają razem z Orkiestrą to placówki, które przystąpiły do akcji „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP”, organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację WOŚP.
Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: Biblioteki są znakomitymi miejscami spotkań i wspólnych działań, dlatego tak dobrze sprawdzają się wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Widać to szczególnie w małych miejscowościach, takich jak Ostroszowice, gdzie biblioteki pełnią funkcję centrów lokalnych społeczności, a bibliotekarze potrafią skupić ludzi wokół siebie.
Więcej informacji o akcji „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP”:
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) wspiera rozwój społeczności lokalnych pomagając instytucjom i organizacjom wykorzystywać potencjał nowoczesnych technologii (ICT). Działamy na rzecz ułatwiania mieszkańcom dostępu do wiedzy i edukacji, aktywizowania ich i zachęcania do współpracy. Nasze projekty są skierowane do bibliotekarzy, działaczy organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów, przedstawicieli mniejszości i osób poszukujących pracy – zainteresowanych możliwościami, jakie stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności. Kluczowym projektem realizowanym przez FRSI jest Program Rozwoju Bibliotek – wspólne przedsięwzięcie Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzięki wyposażeniu bibliotek w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz szkoleniom dla bibliotekarzy, placówki uczestniczące w tym programie lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości, którzy w swojej najbliższej okolicy potrzebują miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem może być biblioteka publiczna, która stale wzbogaca i poszerza swoją ofertę. Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek, FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój lokalny z wykorzystaniem ICT, m.in.: „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach… w bibliotece”, „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Więcej informacji:
www.frsi.org.pl.