Biblioteka – miejsce różnych kultur [patronat ngo.pl]
Wielokulturowa gra, wykład Ellen Ndeshi Namhila - bibliotekarki z Namibii, prezentacje i warsztaty na temat przybliżania dzieciom różnych kultur za pomocą książek czy postrzegania Afryki i jej mieszkańców, a także spektakl w wykonaniu uchodźców z Czeczenii, Gruzji, Kirgistanu i Ukrainy. To bilans ogólnopolskiego kongresu bibliotek „Włącz różnorodność!”. Wzięło w nim udział ponad 150 bibliotekarek i bibliotekarzy, a także osób, które chcą z bibliotekami współpracę nawiązać.
Uczestnicy przyglądali się wielokulturowości – zastanawiali się, jak ją rozumieć, w jaki sposób odnosić się do przedstawicieli różnych kultur i jakie działania sprzyjające ich integracji prowadzić w bibliotekach.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, od 2009 roku wspierająca biblioteki publiczne w całej Polsce we wprowadzaniu nowych usług związanych przede wszystkim z edukacją i nowymi technologiami. Kongres odbył się 22-23 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.
Pierwszy dzień spotkania wypełniła edukacyjna gra „Włącz różnorodność przez cały rok”, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, jak obchodzone jest święto Sukkot i w jaki sposób we własnej miejscowości szukać elementów kultury żydowskiej, co zrobić, by włączyć się w Tydzień Edukacji Globalnej, Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową czy Światowy Dzień Uchodźcy, w jaki sposób świętuje się zakończenie Ramadanu, na co zwrócić uwagę organizując w bibliotece spotkania z podróżnikami – tak, żeby rozmawiać o innych krajach i kulturach z szacunkiem i ciekawością.
Na zakończenie uczestnicy kongresu obejrzeli spektakl „Święto wiosny // Święta wojna” w wykonaniu młodych uchodźców z Gruzji, Kirgistanu, Czeczenii i Ukrainy. Mieli również okazję porozmawiać z młodymi aktorami i przekonać się, jak wygląda ich życie w Polsce i co było dla nich najtrudniejsze po ich przyjeździe do naszego kraju.
Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach i prezentacjach. Mogli przekonać się, że wśród obcojęzycznych książek wypożyczanych w Norwegii na pierwszym miejscu są zbiory w języku polskim (Polacy są najliczniejszą mniejszością w tym kraju, według oficjalnych danych mieszka tu 90 tysięcy Polaków, nieoficjalnie: 200 tysięcy).
Wysłuchali prezentacji Larysy Lohovej z Lwowskiej Regionalnej Biblioteki dla Dzieci, która opowiedziała o działaniach skierowanych do uchodźców z Ukrainy Wschodniej - m.in. o szkoleniach komputerowych oferowanych przesiedleńcom, zbiórkach odzieży, środków czystości i lekarstw organizowanych przez biblioteki, ale też o ofercie ułatwiającej ludziom codzienne funkcjonowanie (np. organizacji urodzin dla dzieci w bibliotekach czy usłudze „niania na godzinę”, przydatnej dla matek, które muszą załatwić w ciągu dnia różne sprawy, a nie mają z kim zostawić swoich dzieci).
Swoimi doświadczeniami podzieli się także polscy bibliotekarze - z Raszyna, Olsztyna, Opola, Wrocławia i Gorlic. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie organizuje działania integrujące Polaków i Wietnamczyków. W Olsztynie Wojewódzka Biblioteka Publiczna wypożycza bibliotekom z regionu wielokulturowe pakiety edukacyjne, składające się z książek filmów, gier, map czy płyt CD. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zachęca do odkrywania kultury ukraińskiej - współpracująca z biblioteką wolontariuszka, Olga Shylenko, zorganizowała tu wystawę swoich prac ceramicznych. Z kolei Dolnośląska Biblioteka Publiczna we współpracy z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym, Gminą Żydowską, Cerkwią Prawosławną i Kościołem Ewangelicko-Augsburskim we Wrocławiu zorganizowała szereg spotkań edukacyjnych przybliżających religie i tradycje z nimi związane. W Gorlicach - gdzie od kilkuset lat zamieszkuje mniejszość łemkowska, biblioteka podjęła się trudnego zadania - skatalogowano wszystkie zbiory należące do łemkowskich stowarzyszeń. W rezultacie każda osoba może wyszukać je w katalogu biblioteki, a następnie zwrócić się z prośbą o ich wypożyczenie.
Partnerami ogólnopolskiego kongresu bibliotek Włącz różnorodność! były Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Patroni medialni to Polskie Radio Program Pierwszy, Tygodnik Polityka i portal ngo.pl.
Więcej informacji:
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego