29 listopada odbyło się V Miejskie Forum Organizacji Pozarządowych. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt stowarzyszeń i fundacji z Białegostoku. Takie spotkania przedstawicieli trzeciego sektora organizowane są cyklicznie od 2004.
Te spotkania, zarówno w części oficjalnej, jak też kuluarowej, są nam potrzebne – mówi Prezeska Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok Bożena Bednarek – świadczy o tym choćby frekwencja podczas tegorocznego Forum.
Służyło ono podsumowaniu bieżącej sytuacji w białostockim trzecim sektorze, ale też wspólnemu wypracowaniu wniosków w najważniejszych dla organizacji kwestiach. To także niepowtarzalna okazja, by integrować się z innymi – dodaje Monika Grabowska-Pawlicz. Jeśli spojrzymy na fora wstecz, to rzeczywiście widać ogromną różnicę – mówi Katarzyna Łotowska, Prezes OWOP – przede wszystkim w podejściu do sektora jako wspólnoty, miejsca do dyskusji, bycia ze sobą.
Oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych w Forum uczestniczyli: prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski, Adam Kurluta, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Kazimierz Dudziński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Eliza Szadkowska, Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i Anna Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta Białegostoku ds. organizacji pozarządowych.
Podczas Forum uczestnicy usłyszeli krótką relację z rocznej pracy Federacji i otrzymali pisemne szczegółowe sprawozdanie. Była to okazja, by podkreślić, jak ważną rolę Federacja zaczęła pełnić jako partner samorządu i wspólny głos trzeciego sektora. Zrzeszonych jest w niej obecnie 55 organizacji, a jej statut przewiduje całkowicie otwartą formułę, dostępną dla wszystkich chętnych NGO-sów.
Prof. Irena Lipowicz w swoim wystąpieniu podkreśliła, że organizacje pozarządowe to niezwykle ważny sojusznik rzecznika praw obywatelskich. Proszę o składanie skarg zarówno w imieniu tych słabszych, tych którzy boją się, czują się zagrożeni, nie mają śmiałości złożyć skargi, ale również tam, gdzie organizacja pozarządowa dostrzega jakiś szerszy problem. Widzi zmarnowana szansę, widzi nowe niebezpieczeństwo. To jest taki system wczesnego ostrzegania. I będę bardzo wdzięczna za każdy sygnał. Przypominam, że jest nieodpłatna linia obywatelska 0 800 676 676 – całkowicie za darmo. Prawnicy, którzy są przy telefonie, mogą udzielać indywidualnych porad. Również organizacja pozarządowa, która jest w kłopotach, może tam znaleźć poradę.
W drugiej części Forum uczestnicy pracowali w grupach tematycznych z udziałem ekspertów. Warsztaty dotyczyły konsultacji społecznych, trybu wy boru przedstawicieli do ciał doradczych i konsultacyjnych oraz potrzeby tworzenia i działania komisji dialogu społecznego.
Andrzej Rybus-Tołłoczko (doradca wojewody mazowieckiego) przedstawił korzyści funkcjonowania komisji dialogu w innych miastach. W tej grupie pracowała Bożena Bednarek. – Bardzo ważnym dla mnie punktem Forum był warsztat o komisjach dialogu społecznego. Chciałam dowiedzieć się jak najwięcej o organizacji i korzyściach wynikających z pracy takich komisji. Prowadzący warsztat spełnił moje oczekiwania. Teraz już wiemy, od czego zacząć dyskusję zarządu federacji z Zespołem Konsultacyjnym nad powołaniem takich komisji w Białymstoku.
Efekty pracy wszystkich grup będą punktem wyjścia do dalszej pracy połączonych sił Zespołu Konsultacyjnego Organizacji Pozarządowych i Zarządu Federacji.
Miejskie Forum zorganizował Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Prezydent Białegostoku.