Bezpłatny telefon wsparcia i czat dla osób z Ukrainy i pomagających na HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl
Portal GrupaWsparcia.pl z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (PTLiNPS) uruchomił HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl – platformę z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, na których można uzyskać specjalistyczną pomoc . Wsparcie psychologiczno-informacyjne dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz pomagających im Polaków dostępne jest w języku ukraińskim i polskim.
Jak to działa?
HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl oferuje dwa rodzaje pomocy: czat i telefon wsparcia. Czat dostępny jest całodobowo. Można w każdej chwili zadać pytanie lub podzielić się swoim przeżyciem i poczekać na odpowiedź od naszego specjalisty – mówi dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.
Dzięki automatycznemu tłumaczeniu czat pozwala także na udzielanie wsparcia przez osoby nieznające języka ukraińskiego. Tę funkcjonalność dedykujemy szerokiemu gronu osób wspierających z Polski, chcących dodać otuchy czy zaoferować pomoc potrzebującym. Wystarczy jedynie kliknąć we flagę zmiany tekstu – dodaje dr Piotr Nowacki.
Z telefonu wsparcia można skorzystać w godzinach podanych na stronie: https://helpukraine.grupawsparcia.pl/meet-us
Rodzaje pomocy, którą można uzyskać w serwisie HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl
· Pierwsza pomoc psychologiczna
· Wsparcie psychospołeczne
· Podstawowa pomoc oraz porady prawne
· Podstawowe porady dotyczące sytuacji prawnej dla osób lub rodzin
· Informacja dotycząca praw i uprawnień wynikających z Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
· Informacje dotyczące bezpiecznego zakwaterowania
Zarówno czat jak i telefon są obsługiwane przez specjalistki i specjalistów mówiących w języku ukraińskim. Nowe funkcjonalności mają stanowić odpowiedź na potrzeby ułatwienia dostępu do niezbędnych informacji, usług, schronienia, pracy i wsparcia obywatelkom i obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski.
Z jakimi problemami zmagają się Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski? Przede wszystkim jest to zapewnienie sobie i swoim bliskim potrzeby bezpieczeństwa: zakwaterowania i wyżywienia. Ponad 3 mln osób przekroczyło granice z Polską, w związku z czym coraz częściej pojawia się problem dotyczący schronienia. Kolejne problemy to wsparcie finansowe i praca (na tym etapie wyzwanie związane z brakiem znajomości języka), szkoła i żłobek dla dzieci, pomoc medyczna, pomoc prawna. Oprócz ogólnych wyzwań adaptacyjnych związanych ze znalezieniem się w nowej sytuacji, w obcym kraju oraz brakiem znajomości języka, każda z osób została indywidualnie dotknięta tragedią wojny, m.in. poprzez śmierć bliskiej osoby, separację, utratę mieszkania lub pracy – wyjaśnia pochodząca z Ukrainy psychoterapeutka Roksana Korulczyk – specjalistka z zakresu zdrowia psychicznego portalu GrupaWsparcia.pl
Właśnie dla takich osób uruchomiliśmy całodobowy czat i telefon wsparcia na portalu GrupaWsparcia.pl wraz z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (PTLiNPS) – dodaje ekspertka.
Portal GrupaWsparcia.pl od początku stanowił bezpieczną przystań dla wszystkich pragnących zadbać o swój dobrostan psychiczny. Wojna, przez którą uciekają mieszkańcy Ukrainy, wiąże się z niewyobrażalnym wstrząsem psychicznym. Naszą misją jest pomóc tym osobom, a dzięki temu, że GrupaWsparcia.pl działa przez całą dobę, możemy potencjalnie dotrzeć każdej osoby chcącej z tej pomocy skorzystać. To wspaniałe uzupełnienie innych działań Fundacji ADRA Polska, która pomaga ofiarom wojny już od pierwszego dnia jej trwania, organizując regularne transporty humanitarne m.in. z żywnością i lekami – podsumowuje prezes Fundacji ADRA Polska.
Numery telefonów do psycholożek z HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl:
Roksana: +48 536 525 155 (jęz. ukraiński, polski, angielski)
Alyona: +48 536 585 250 (jęz. ukraiński)
Kateryna: +48 536 595 45 (jęz. ukraiński i angielski)
GrupaWsparcia.pl – powstała w 2018 roku innowacyjna platforma wsparcia emocjonalnego i psychologicznego za pośrednictwem internetu, która wspiera aktywnie prawie 18 tys. użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku, organizowanym przez Total Polska. W 2020 roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej zespół portalu utworzył platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Od 2021 roku GrupaWsparcia.pl działa też za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz oferuje listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę uruchomiono HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl, platformę wsparcia dla uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy oraz pomagających im Polaków, oferującą całodobowy czat i specjalistyczną pomoc telefoniczną. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska.
Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i zakupując potrzebne materiały oraz busy do rozwożenia pomocy humanitarnej w Ukrainie. ADRA Polska posiada również 50 punktów pomocy uchodźcom zlokalizowanych w całej Polsce, w których mieszkańcy Ukrainy mogą znaleźć schronienie po przekroczeniu granicy polskiej. Więcej informacji na stronie: www.adra.pl
Źródło: Fundacja ADRA Polska