Bezpłatne kursy językowe dla nauczycieli i pracowników szkół
Fundacja Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), z którego funduszy działanie jest realizowane, organizuje bezpłatne kursy języka polskiego dla nauczycieli i asystentów międzykulturowych z Ukrainy oraz kursy języka ukraińskiego dla krakowskich nauczycieli i pracowników szkół.
Kraków Wspólnie – projekt, który ma wpływ na lepszą zmianę
Bezpłatne kursy językowe są jedną z aktywności realizowanych w projekcie Kraków Wspólnie. Mają one na celu działanie edukacyjne i integracyjne; ułatwianie odnajdywanie się w nowej rzeczywistości i miejscu osobom, które musiały uciekać przed wojną w Ukrainie.
Fundacja Internationaler Bund Polska wraz z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz przy wsparciu i finansowaniu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) proponują szereg działań integracyjnych i pomocowych zarówno dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie, jak i dla mieszkańców.
W ramach Kraków Wspólnie na uczestników czekają bezpłatne: aktywności integracyjne dla wszystkich dzieci i młodzieży, kursy języka polskiego i ukraińskiego dla nauczycieli, kursy języka polskiego dla uczniów, szkolne wyprawki, przekazanie sprzętu elektronicznego czy pomoc w organizowaniu opieki przedszkolnej dla najmłodszych dzieci z Ukrainy.
Kursy języka polskiego dla nauczycieli i asystentów międzykulturowych z Ukrainy
Kursy języka polskiego organizowane są dla nauczycieli i asystentów międzykulturowych, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie i są zatrudnieni lub chcą podjąć pracę w krakowskich szkołach i przedszkolach. Organizowane kursy są bezpłatne, a dodatkowo połączone z elementami poznawania kultury polskiej, by pomóc w integracji i odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Fundacji Interntaionaler Bund Polska chce, aby efektem kursu było nie tylko poznanie języka polskiego, a co za tym idzie łatwiejsze odnalezienie się na rynku pracy, ale także stworzenie możliwości pełniejszego współuczestniczenia w codziennym życiu.
Do końca kwietnia 2023 Fundacja planuje zrealizować kursy dla 90 uczestników i uczestniczek. Co ważne, zajęcia są planowane w różnych przestrzeniach Krakowa tak, aby ułatwić dotarcie na nie mieszkańcom różnych dzielnic, również tym, którzy jeszcze gubią się w nowych i zawiłych przestrzeniach miejskiej tkanki Krakowa. Dzięki uczestnictwu w kursie miasto może stać się znacznie bardziej przyjazne.
Kursy języka ukraińskiego dla nauczycieli i pracowników szkół
Kursy języka ukraińskiego dla krakowskich nauczycieli i pracowników szkół są odpowiedzią na nowe wyzwania, z którymi codziennie mierzą się osoby pracuję w szkołach.
„Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom zapraszamy do wzmacniania kompetencji wielokulturowych i nauki języka ukraińskiego. Zapraszamy oczywiście nauczycieli, ale także innych pracowników edukacji, gdyż doskonale wiem, że to nierzadko oni są tym pierwszym kontaktem z polskim systemem nauczania” – mówi koordynatorka projektu Małgorzata Maśnica.
Kursy języka ukraińskiego są również bezpłatne i obejmują 60 godzin praktycznej nauki języka ukraińskiego z elementami poznawania kultury ukraińskiej.
Fundacja Internationaler Bund Polska – 18 lat doświadczenia w zmienianiu miasta na lepsze
„Misją Fundacji jest udzielanie wsparcia oraz aktywizacja zawodowa i społeczna osób wykluczonych w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. Jako operatorzy Centrum Wielokulturowego w Krakowie i Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców, wraz z wybuchem wojny, rozpoczęliśmy szereg dodatkowych aktywności pomocowych na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukrainie, po to właśnie aby pomagać tym najbardziej potrzebującym działamy”, mówi Maria Wojtacha, dyrektor fundacji Internationaler Bund Polska.
Internationaler Bund Polska obecnie prowadzi Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców przy wejściu do Galerii Kazimierz od ulicy Rzeźniczej, Centrum Wielokulturowe przy al. Daszyńskiego 22, Szafę Dobra (obecnie w dwóch lokalizacjach os. Górali 8 oraz filia przy ul. Śniadeckich 3) oraz Magazyn na Daszyńskiego 16 z podstawową żywnością, kosmetykami czy chemią gospodarczą. Do tej pory magazyny prowadzone przez Centrum Wielokulturowe w Krakowie wydały ponad 1 000 000 sztuk różnego rodzaju asortymentu, od żywności, poprzez środki czystości, po podstawowe leki czy odzież. W prowadzonym przez Centrum Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie obsłużonych zostało już ponad 11000 osób.
„Kraków Wspólnie” to program realizowany przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), z którego środków działanie jest finansowane.
Wszystkich zainteresowanych kursami Fundacja zaprasza na swoją stronę internetową: https://ib-polska.pl/unicef
Źródło: Internationaler Bund Polska