O zagrożeniach w sieci słyszał już każdy, ale większość z nas kojarzy ten problem tylko z dziećmi. Tymczasem wirusy, ataki hakerskie i cyberprzestępstwo może dotknąć każdego członka rodziny, niezależnie od wieku. W poniższym artykule omówione zostaną możliwe zagrożenia i sposoby zapobiegania im.
Najmłodsze dzieci powinny korzystać z komputera pod czujnym okiem rodzica – to fakt. Dziecku, które zaczyna odkrywać internet, należy wytłumaczyć, na jakie strony może wchodzić, a które powinno omijać. Dzięki temu uczymy go prawidłowych zachowań. Istnieje także wiele programów, które pomagają rodzicom sprawować kontrolę nad najmłodszymi (np. G DATA Internet Security z funkcją kontroli rodzicielskiej). Pamiętajmy jednak o rozmowie – dziecko musi wiedzieć, dlaczego powinno chronić swoje dane osobowe, albo nie odwiedzać niebezpiecznych serwisów. Dzięki temu wychowamy pod swoim okiem rozsądnego młodego internautę.
Dzieci nastoletnie z kolei doskonale poruszają się w środowisku cyberprzestrzeni. Bardzo często lepiej niż dorośli. Często pobierają muzykę, filmy, korzystają z poczty elektronicznej, czatów, portali społecznościowych, grają w gry internetowe, aktywnie korzystają z wyszukiwarek. Niestety, internet aż roi się od niebezpiecznych stron.
– Dzieci mogą być narażone na dotarcie do stron pornograficznych, na serwisy hazardowe lub gry nawiązujące do grubiańskich zachowań i pełne krwawych scen – mówi Szymon Wójcik, socjolog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Jeśli korzystają z otwartych pokojów rozmów, są narażone na molestowanie i obrażanie. Niezależnie od tematyki stron, które odwiedzają nastolatkowie, mogą oni natrafić także na materiały epatujące przemocą, paść ofiarą internetowych oszustów, nieświadomie uczestniczyć w działaniach niezgodnych z prawem czy takich, które przynoszą konsekwencje finansowe – dodaje Wójcik.
Nastolatkowie świetnie radzą sobie z obsługą komputera, ale nie mają tak ograniczonego zaufania, jak dorośli. Warto jest regularnie przeprowadzać z dzieckiem rozmowę na temat zagrożeń, zwracać uwagę na pewne problemy i pokazać, jak należy sobie z nimi radzić. Nie możemy całkowicie ograniczyć korzystania z komputera, ale możemy wypracować odpowiedzialne zachowania i nie dopuścić do tego, aby komputer zdominował życie nastolatka. Rolą dorosłych jest nadążyć nad tym, co dzieje się w wirtualnym świecie i pokazać, jak świadomie i mądrze korzystać z jego zasobów.
Na co powinni uważać dorośli i osoby starsze?
Dorośli, którzy częściej niż dzieci wyczuleni są na niebezpieczne treści, bardzo nie zawsze potrafią odnaleźć się w internetowym świecie. Powinni oni zwracać uwagę między innymi na spam, który trafia na ich pocztę internetową i może być zawirusowany. Kolejny problem to fałszywe sklepy internetowe. Wielu oszustów wystawia fikcyjne towary, zarabiając na przelewach wykonywanych przez nieroztropnych użytkowników. Warto zawsze sprawdzać opinie na temat danego użytkownika lub portalu, zanim kupi się cokolwiek na znalezionej stronie. Fałszywe strony, lajki i ciasteczka to kolejny problem. Portale społecznościowe są znakomitą pożywką dla hakerów. Umieszczają oni na wielu stronach kody wymuszające polubienie kłopotliwych linków, niestety – na pierwszy rzut oka wyglądają one jak posty udostępniane przez naszych znajomych z Facebooka. Zawsze trzeba zwracać uwagę na to, w jakie linki się klika oraz zabezpieczać komputer antywirusem. Nie należy także korzystać pochopnie z hot-spotów które wydają się darmowe. Cyberprzestępcy z łatwością mogą przejąć transmisję danych i wykorzystać np. twoje loginy i hasła bankowe. Jeżeli z komputera korzystają starsi członkowie rodziny, warto im także wyjaśnić, na jakie zagrożenia powinni zwrócić uwagę i pomóc z rozpoznaniem potencjalnie niebezpiecznych stron.
– Nowe zagrożenia wciąż ewoluują. Co chwilę słychać o kolejnych atakach hakerskich i nowych metodach działań. G DATA zawsze stara się być na bieżąco z takimi kwestiami – mówi Robert Dziemianko z G DATA. – Nie tylko staramy się ostrzegać przed zagrożeniami, ale także stale pracujemy nad udoskonalaniem naszego oprogramowania, aby zapewnić najwyższej jakości bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom – dodaje.
A czy Wy spotkaliście się z niebezpieczną sytuacją w sieci? Padliście ofiarą przestępstwa internetowego? Zobaczcie filmik, w którym poruszony został temat bezpieczeństwa w internecie:
i dołączcie do akcji #klikajbezpiecznie
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę