Bywa, że dziennie na zakupy online Polacy wydają setki tysięcy złotych. Taka ilość pieniędzy zawsze powoduje, że prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto będzie chciał cześć ich przejąć, niekoniecznie w uczciwy sposób. W tym tekście chcielibyśmy opowiedzieć Wam, jak bronić się przed kradzieżą w sieci, a dokładniej, jak robić bezpieczne zakupy.
W naszym cyklu o bezpieczeństwie w sieci, informowaliśmy o najpopularniejszych oszustwach i przekrętach w Internecie. Dziś, z racji Światowego Dnia Konsumenta, będziemy omawiać procesy i zasady, których warto się trzymać przy okazji zakupów online.
Do zakupów online zachęca wszystko – konkurencyjne ceny, wybór towarów, szybkość zakupów, dostarczenie towaru do domu, nawet zwroty załatwia się sprawnie, i to bez wychodzenia z domu. I, choć dane dotyczące skali oszustw z roku, na rok są mniejsze, tak nadal często, część nieuczciwych „kontrahentów” tylko czeka na okazję do oszustwa. Jak się przed tym bronić? Poniżej znajdziecie kilka zasad, których warto się trzymać przy dokonywaniu zakupów online.
Korzystajcie ze znanych stron sklepowych/aukcyjnych
Zakupy w Internecie zalecamy zacząć od rozpoznawalnych sklepów. Nie szukajcie produktów poprzez wyszukiwarkę, szukajcie sklepów. Wyniki wyszukiwania konkretnych produktów mogą często prowadzić do nieuczciwych stron, w szczególności mowa tu o linkach spoza pierwszych dwóch stron wyników. Koniecznie zwracajcie uwagę na literówki w nazwach popularnych sklepów internetowych, lub końcówki adresów www – oszuści często lubią podszywać się pod oryginalne marki, nazwy, wykorzystując w adresie .com zamiast .pl. Owszem, wskaźniki sprzedaży na tych stronach mogą wyglądać obiecująco, jednak nie powinniście im za grosz ufać – są nieprawdziwe i mają na celu zachęcenie Was do zakupu.
Szukajcie zabezpieczeń
Nigdy, przenigdy nie rób zakupów przy pomocy karty kredytowej, na stronach, które nie mają zainstalowanego zabezpieczenia SSL (secure sockets layer). Strona jest zabezpieczona, jeśli w adresie strony, zamiast http:// jest https://. Oprócz tego, strony zabezpieczone mają symbol małej kłódki, zaraz obok adresu właśnie. Dodatkowo – nigdy nie podawajcie danych swojej karty kredytowej poprzez email. Tak poważnie. Nigdy!
Nie podawaj niepotrzebnych danych
Żaden sklep internetowy nigdy nie poprosi Cię o podanie swojego numeru PESEL lub miejsca zamieszkania. Jeśli jednak przestępcom uda zdobyć się te dane, to w połączeniu z numerem karty kredytowej mogą narobić już szkód, z kradzieżą tożsamości łącznie. Im więcej o Tobie wiedzą, tym łatwiej będzie im dokonać przestępstwa. Ogólna zasada – jeśli jest to możliwe, zawsze podawaj jak najmniej swoich danych.
Sprawdzaj rachunki, wyciągi i stan konta
Ze sprawdzaniem powyższych nie czekaj na koniec miesiąca. Sprawdzaj stan swojego konta regularnie, nawet w czasie wakacji. Jeśli spostrzeżecie ślady transakcji, których nie mogliście dokonać, od razu chwytajcie za słuchawkę i kontaktujcie się ze swoim bankiem. Zazwyczaj macie 30 dni na powiadomienie banku. Jeśli zgłosicie niepożądane transakcje po upływie tego czasu, bardzo możliwe, że będziecie musieli ponieść konsekwencje w postaci spłaty, jeśli chodziło akurat o kartę kredytową.
Zabezpieczcie swój komputer
Oszuści nie zawsze czekają na Wasz krok, i zrobienie zakupów na ich fałszywej stronie, biernie. Często sami korzystają z drobnej pomocy. W tym wypadku chodzi o malware. Jeśli dokonujecie zakupów online, koniecznie korzystajcie z komputera z zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym.
Silne hasła
Korzystajcie z aplikacji
Część oryginalnych sklepów posiada już swoje własne aplikacje sklepowe. Nawet jeśli dostępne jedynie na smartfony to warto z nich korzystać. Przestępcy ich nie podrabiają (jeszcze), a my mamy pewność, że zakupy robimy we właściwym, uczciwym miejscu. Aplikacje takie często wymagają zarejestrowania. To niewielka cena, którą należy zapłacić za bezpieczeństwo, nawet jeśli na początku wydaje się nam to odstraszające.
Nie róbcie zakupów z publicznych komputerów
Jeśli nie macie pewności, że korzystacie z zabezpieczonego komputera, poczekajcie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstrzymać się z zakupem i dokonać go, kiedy będziecie mieli pewność bezpieczeństwa. Jeśli już nie macie wyboru, to pamiętajcie prosimy o jednym – po zakupach koniecznie wylogujcie się ze swojego konta sklepowego. W tym wypadku występuje jeszcze jedno zagrożenie – jeśli zakupu dokonujecie np. w kafejce internetowej, a zakup wymaga podania danych karty kredytowej, to oszust wcale nie musi chować się za stroną internetową w komputerze – wystarczy, żeby podpatrzył co robicie przez Wasze ramię.
Korzystajcie jedynie z zaufanych sieci Wi-Fi
W dzisiejszych czasach darmowe sieci Wi-fi stają się coraz bardziej popularne. Pamiętajcie aby w przypadku zakupów online korzystać tylko z tych, którym ufacie. Jeśli nie jesteście pewni sieci, przeczekajcie, aż znajdziecie się w zasięgu dobrze Wam znanej.
Miejcie głowę na karku
To najważniejszy punkt dzisiejszego artykułu. Niestety bardzo często, nie stosując się do wypisanych wyżej reguł, sami zachęcamy oszustów do działania. Trzeba po prostu uważać. Jeśli zdaje nam się, że znaleźliśmy najlepszą okazję, to wypada się kilka razy zastanowić, czy nie wydaje się Wam podejrzane, iż ten jeden, jedyny sklep oferuje tak niską cenę za dany przedmiot? Niestety często stajemy się ofiarami, także, po części na własne życzenie.
Źródło: Technologie.ngo.pl