Początek czerwca oraz panujące upały powodują, że coraz częściej myślimy o zbliżających się wakacjach. Jednak każdy urlop, niezależnie, czy chcemy spędzić go nad polskim morzem, czy w greckim kurorcie, powinniśmy zaplanować z głową. Przygotowując się do wyjazdu nie myślmy więc tylko o tym, co spakować do walizki, ale zadbajmy także o nasze bezpieczeństwo.
Wypoczynek nad czystą wodą
Najnowsze sprawozdanie opublikowane przez Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Środowiska (EEA) wskazuje, że aż 95,4% zbadanych kąpielisk w Unii Europejskiej spełnia minimalne unijne wymogi w zakresie jakości wody, a 85,1% z nich uzyskało najwyższą, "doskonałą" ocenę.
Badania jakości wody w kąpieliskach zlokalizowanych w państwach członkowskich UE prowadzone są zgodnie z wymogami określonymi w unijnej dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach. Odpowiedzialne są za nie lokalne władze, które pobierają próbki wody z oficjalnie wyznaczonych kąpielisk (m.in. basenów pływackich i uzdrowiskowych, zamkniętych zbiorników wodnych) w trakcie sezonu kąpielowego. Następnie próbki bada się pod kątem dwóch rodzajów baterii będących oznaką zanieczyszczenia pochodzącego z kanalizacji lub od zwierząt gospodarczych. Po uzyskaniu wyników badania, jakość wody w kąpielisku określana jest za pomocą czterostopniowej skali: „doskonała”, „dobra”, „dostateczna” lub „niedostateczna”.
Jakość wody w jeziorze lub basenie, nad którym wypoczywamy jest niezwykle ważna. Zanieczyszczenia (w tym m.in. bakteriami kałowymi) stanowią groźne zagrożenie dla naszego zdrowia, a kąpiel w takim środowisku może powodować wiele chorób. Z tego podczas planowania wakacyjnego wypoczynku warto zajrzeć na interaktywną mapę kąpielisk w UE.
Zgodnie z tegorocznymi danymi najczystsze kąpieliska znajdziemy na Cyprze (99,1 %), Malcie (98,9 %) oraz w Austrii (97,3%) i Grecji (97%). Z kolei najwięcej kąpielisk o "niedostatecznej" jakości wody znajduje się we Włoszech (89 kąpielisk - 1,6 %), Francji (54 kąpielisk – 1,6 %) oraz Hiszpanii (50 kąpielisk – 2,2 %.).
Z EKUZem zawsze bezpieczniej
Podczas wakacyjnego pobytu zagranicą zachorowałeś i potrzebujesz pilnej pomocy lekarskiej? Z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie musisz obawiać się jej wysokich kosztów! Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo do leczenia, którego nie możesz odłożyć do czasu powrotu do domu. Co więcej, masz także prawo do takiej samej opieki zdrowotnej, jak osoby ubezpieczone w innym kraju UE albo EFTA, w którym przebywasz.
Aby móc skorzystać z tego prawa bez żadnych problemów, przed wyjazdem należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która stanowi dowód, że jesteś ubezpieczony w jednym z krajów Unii Europejskiej. Wniosek o wydanie EKUZ znajdziesz tutaj. Po jego wypełnieniu, możesz złożyć wniosek osobiście we właściwym dla Twojego miejsca zameldowania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia lub też wysłać go pocztą, pocztą elektroniczną lub faksem, albo skorzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.
Jeśli zapomniałeś o wyrobieniu EKUZu przed wyjazdem, a pilnie potrzebujesz pomocy lekarskiej, zagraniczna placówka medyczna nie może odmówić Ci opieki. W takim przypadku po powrocie do swojego kraju możesz starać się o zwrot poniesionych kosztów.
Pamiętaj, że nie wszystkie usługi medyczne świadczone zagranicą będą dla Ciebie bezpłatne! Przed wizytą u lekarza sprawdź, z jakich świadczeń możesz skorzystać oraz ile wynosi ich koszt w innych krajach UE i EFTA.
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń po 112
112 to jednolity numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić, aby uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Obowiązuje on we wszystkich państwach członkowskich UE, a połączenia wykonywane zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego są zawsze bezpłatne. W niektórych przypadkach wybranie 112 nie wymaga nawet odblokowania telefonu lub włożenia karty SIM do środka.
Europejski numer alarmowy ustanowiono po to, aby móc szybciej i łatwiej wezwać pomoc na terenie całej Unii Europejskiej. Po wybraniu 112 dzwoniący łączy się z centrum powiadamiania ratunkowego, którego pracownik ma za zadanie wysłać odpowiednie służby na miejsce wypadku. Co więcej, jego ofiara może być w łatwy sposób zlokalizowana, ponieważ od 2003 r. operatorzy telefoniczni mają obowiązek udostępniać lokalizację GPS dzwoniącego, aby móc w szybszy sposób dotrzeć do rannych.
Niektóre z państw członkowskich UE ustanowiły 112 jako swój główny i zarazem jedyny numer alarmowy (np. Dania, Finlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja). W Polsce, obok europejskiego numeru alarmowego, nadal możemy zadzwonić pod 997 (policja), 998 (straż pożarna) i 999 (pogotowie ratunkowe). 112 jest używany także w wybranych państwach, które nie należą do Unii Europejskiej (np. Egipt, Izrael, Kolumbia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Dowiedz się więcej
Jeśli wybierasz się na wakacje do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i chciałbyś lepiej przygotować się do wyjazdu, zachęcamy do kontaktu z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław, którego siedziba mieści się we wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65. Naszym zadaniem jest prowadzenie konsultacji oraz doradztwa dla obywateli na tematy związane z Unią Europejską, a także uczestnictwo w wydarzeniach lokalnych i prowadzenie stoisk informacyjnych.
Źródło: PIEED-Wrocław