Bezpieczna, tania, suwerenna i zielona? Przegląd różnych form energetyki obywatelskiej już dostępny
Wyzwaniem, któremu musimy stawić czoła w obliczu tragedii wojny, a także zagrożeń ekologicznych, jest zbudowanie efektywnego i niezależnego systemu energetycznego. Nowy raport CoopTech Hub – pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych – pt. „Manual Społeczności Energetycznych” pokazuje możliwości i ograniczenia oferowane przez dostępne w Polsce formy współdzielonych sieci energetycznych.
— Społeczności energetyczne niosą niedoceniany potencjał. Mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych. Angażują mieszkańców, tworząc miejsca pracy oraz wzmacniając więzi i kapitał społeczny. Pozwalają obniżyć rachunki, a jako inwestycja mogą przynosić długofalowe zyski. Wreszcie, budują niezależność energetyczną, podnosząc bezpieczeństwo poszczególnych gospodarstw domowych, jak i całego systemu energetycznego kraju — czytamy w manifeście Polskiej Zielonej Sieci, stowarzyszenie BoMiasto i CoopTech Hub, otwierającym raport.
— Ze względu na mniejsze straty energii w porównaniu do prywatnych instalacji, ze względu na niewykorzystanie nadwyżek, czy wielkiej infrastruktury, obciążonej stratami przesyłowymi, lokalne sieci OZE stanowią optymalne rozwiązanie dla zwiększenia efektywności energetycznej. Kierunkiem przyszłości jest decentralizacja, ale nie indywidualizacja sieci energetycznych. Konieczność promowania i wspierania społeczności energetycznych rozpoznaje też Unia Europejska w dyrektywie RED II, gdzie zwraca uwagę na korzyści takiego rozwiązania dla regionalnego i lokalnego rozwoju — mówi Zofia Krajewska, Rzeczniczka CoopTech Hub
W odpowiedzi na niską powszechność wiedzy o cechach, korzyściach i źródłach finansowania różnorodnych form takiej energetyki, CoopTech Hub przedstawia ich przegląd. Szczególny nacisk położony jest na praktyczne informacje - publikacja oferuje nie tylko informacje o modelu działania społeczności energetycznych, ale także wskazówki przeprowadzające krok po kroku przez proces ich zakładania. Dla zainteresowanych wdrażaniem CoopTech Hub proponuje darmowy i kompleksowy program inkubujący społeczności energetyczne.
„Manual Społeczności Energetycznych” jest też wsparciem przy wyborze optymalnej formy społeczności energetycznej. Z pośród dostępnych obecnie w Polsce form można wymienić m.in. prosumenta zbiorowego, klaster energii, spółdzielnię energetyczną i elektrownię wirtualną. Planowane jest również wdrożenie w najbliższych latach form prosumenta wirtualnego i Społeczności Energetycznej OZE. W zależności od modelu, różni się sposób opodatkowania, dopuszczalna liczba uczestników, zasięg i moc instalacji czy kwestie związane z osobowością prawną i własnością.
Raport porównuje te możliwości i ograniczenia dostępnych form prawnych, proponując takie, które będą adekwatne dla potrzeb róznych podmiotów, przykładowo NGO z lokalem w mieście, jednostki naukowej czy małego przedsiębiorcy. Przykładowo, elektrownie wirtualne są dobrym rozwiązaniem dla indywidualnych gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw, oferującym możliwość optymalizacji wykorzystania, dzielenia oraz sprzedawania nadwyżek energii i kupowania jej, gdy własna instalacja nie pracuje.
— Społeczności energetyczne to nie tylko efektywne wykorzystanie zielonych technologii, ale też innowacja społeczna - a więc taka, która w nowy i nieoczywisty sposób rozwija i wzmacnia społeczność. Dlatego zainteresowani inicjowaniem i wdrażaniem takich form jak klastry energii czy spółdzielnie energetyczne są również samorządy, wspólnoty mieszkaniowe czy lokalne organizacje społeczne — komentuje Rafał Krenz, animator Inkubatora Społeczności Energetycznych w CoopTech Hub.
Publikacja powstała dzięki wsparciu Foundation Open Society Institute współpracy z OSIFE Open Society Foundations. „Manual Społeczności Energetycznych” jest dostępny pod adresem: https://www.hub.coop/publikacje/.
CoopTech Hub to pierwsze w Polsce centrum technologii spółdzielczych prowadzone przez Spółdzielnię PLZ. Naszym celem jest tworzenie wspólnoty opartej o zaufanie przez cyfrowy restart spółdzielczości. Jesteśmy wsparciem biznesowym i technologicznym dla zrównoważonych inicjatyw. https://www.hub.coop.
Źródło: CoopTech Hub