95 milionów euro wesprze ponownie sektor mleczarski. 9 maja br. Posłowie i Posłanki Parlamentu Europejskiego w trakcie sesji plenarnej w Strasburgu zagłosowali przeciwko włączeniu napojów roślinnych, zamienników mleka zwierzęcego do Programu Warzywa, Owoce i Mleko w Szkole. To oznacza, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej nie będzie wsparcia dla dystrybucji mleka roślinnego w szkołach w UE.
Wspólna Polityka Rolna dla Sektora Mleczarskiego
Walka o zmianę i reformę Programu Warzywa, Owoce i Mleko w Szkole trwa od miesięcy. Program jest finansowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i corocznie ponad 220 milionów euro trafia do szkół w całej Unii. Ponad 90 milionów euro z tej puli to wsparcie finansowe dla sektora mleczarskiego.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: “ Dzieci i młodzież, które nie jedzą nabiału zwierzęcego nie mogą skorzystać z Programu. Ponadto wiemy, że większość kupowanego w ramach Programu mleka to produkcja przemysłowa, więc kolejny raz Unia wspiera fermy przemysłowe. Ta decyzja Posłów i Posłanek pokazuje jak daleko jesteśmy od ambicji strategii Od pola do stołu.”
Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa Green REV Institute: “Nasz apel do polityków unijnych pozostał bez odzewu. Kolejny raz widzimy, że Zrównoważony System Żywnościowy stał się hasłem a nie faktycznymi działaniami.”
Komisja Europejska będzie teraz pracować nad opublikowaniem nowego wniosku dotyczącego wdrożenia programu finansowanego przez UE.
List otwarty Green REV Institute do Posłów i Posłanek do PE przed głosowaniem
Green REV Institute, koordynator koalicji Future Food 4 Climate kontaktował się z Posłami i Posłankami do PE z apelem o włączenie roślinnych sukcesorów mleka do Programu, finansowanego ze środków unijnych podatników i podatniczek.
"Musimy pamiętać, że poprzez m.in. EU School Scheme Unia Europejska wykazuje przywództwo w walce ze
zmianami klimatycznymi, a także daje przykład dekarbonizacji swojej gospodarki – w tym przypadku poprzez promowanie przejścia na dietę roślinną. Program EU School Scheme ma zasadnicze znaczenie dla promowania zrównoważonych i zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. Włączenie żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak roślinne zamienniki mleka (wzbogacone napoje roślinne), do EU School Scheme jest ważnym narzędziem promowania zrównoważonych diet roślinnych. Włączenie takie spełni również aspekt równościowy i będzie służyło realizacji prawa wyboru dzieci i ich rodziców. Nie można zapominać również o zdrowotnych aspektach włączenia do programu produktów pochodzenia roślinnego – wspieranie promocji mleka i produktów mlecznych wytwarzanych przez sektor tzw. rolnictwa przemysłowego jest oczywiście sprzeczne z interesami zdrowotnymi dzieci w wieku szkolnym. Mleko i produkty mleczne są głównym źródłem niezdrowych tłuszczów nasyconych w diecie, a także najczęstszymi alergenami pokarmowymi na świecie. Kolejną ważną kwestią jest masowe stosowanie antybiotyków przez hodowców bydła. Ich obecność w produktach mlecznych jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Zdaniem Unii Europejskiej przejście na produkcję roślinną będzie też krokiem w kierunku zapobiegania nowotworom.Należy również pamiętać, że produkcja mleka i przetworów mlecznych jest domeną ferm przemysłowych – a te mają drastycznie negatywny wpływ na jakość życia ludzi mieszkających w ich pobliżu, prowadząc do zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza, wydzielając zapachy i hałas, w praktyce uniemożliwiając życie w ich otoczeniu.
Włączenie roślinnych zamienników mleka do EU School Scheme będzie również realizacją postulatów nowej inicjatywy Komisji Europejskiej – EU SFS Law. Określi ono ogólne zasady i cele, a także wymogi i obowiązki wszystkich podmiotów w unijnym systemie żywnościowym. Ma na celu zapewnienie prawdziwie zrównoważonego systemu żywnościowego UE i określi ono przepisy dotyczące między innymi minimalnych kryteriów dla zrównoważonych zamówień publicznych. Wprowadzenie roślinnych zamienników mleka do szkół będzie spełniać niniejsze założenie SFS EU Law. Już sama Komisja Europejska w ocenie Programu EU School Scheme wskazywała, że zainteresowanie mlekiem pochodzenia zwierzęcego w Programie regularnie spada, a już jeden na czterech obywateli Unii Europejskiej chciałby uwzględnienia w EU School Scheme alternatyw dla mleka pochodzenia zwierzęcego. Przeciwko takiemu podejściu pozycjonują się głównie organizacje i grupy interesu powiązane ze środowiskiem eksploatującym zwierzęta w produkcji – takie jak COPA-COGECA oraz European Dairy Association. Podejmują one działania wprost wykluczające mleka roślinne z Programu. Niestety, wbrew stanowisku świata nauki oraz praw osób uczniowskich, powyższe postulaty zostały zignorowane na etapie prac w Komisji AGRI. Mimo wielu apeli kierowanych przez naukowców, organizacje pozarządowe, osoby aktywistyczne, 22 marca głosowanie w sprawie EU School Scheme zakończyło się porażką ambitnych działań na rzecz zrównoważonego systemu żywnościowego. W ramach głosowania członkowie i członkinie Komisji opowiedzieli się za zwiększeniem finansowania programu bez wprowadzania w nim merytorycznych zmian oraz za rozwiązaniami typu „greenwashing” czyli zwiększeniem w programie ilości mleka z hodowli ekologicznych. Jednocześnie posłuchu nie znalazła idea wprowadzenia do programu mleka pochodzenia roślinnego, które jest zdecydowanie zdrowsze dla ludzi, nie szkodzi środowisku ora zapewnia poszanowanie praw zwierząt."
Niestety unijni decydenci postawili kolejny raz na sektor hodowlany.
Źródło: Green REV Institute