W powiatach suskim oraz żywieckim ostatnio dużo się dzieje, a wszystko za sprawą trwającego aktualnie projektu, który ma na celu zwiększenie partycypacji mieszkańców oraz organizacji działających w tym rejonie.
Gdzie docierają fundusze europejskie?
Dotacje mają kolosalne znaczenie zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie realizacja działań projektowych bezpośrednio wpływa na świadomość i życie mieszkańców. Przykładem, który to potwierdza może być Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia (gmina Stryszawa, powiat suski), które już dwukrotnie pozyskało fundusze na projekty promujące partycypację społeczną.
Stowarzyszeniu udało się pozyskać środki ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który jest częścią programu bezzwrotnej pomocy finansowej dla rozszerzonej Unii Europejskiej. Państwami beneficjentami są Polska oraz 11 innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej w latach 2004–2007. Wsparcie Szwajcarii jest wyrazem solidarności wobec nowych krajów członkowskich UE, kładącym jednocześnie podwaliny trwałych gospodarczych i politycznych powiązań z tymi krajami.
Główny cel Funduszu dla Organizacji Pozarządowych to wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, którego podstawą są obywatele – świadomi swoich praw i obowiązków, cechujący się zaangażowaniem dla dobra wspólnego oraz poczuciem odpowiedzialności nie tylko za siebie, lecz także za wspólnotę, z którą łączy ich miejsce zamieszkania. Wsparcie udzielane jest na działania organizacji pozarządowych ukierunkowane na zwiększenie aktywnego udziału obywateli w życiu publicznym.
Taki też był główny cel pierwszego projektu realizowanego na terenie gminy Stryszawa „Edukacja obywatelska z Kurierem Stryszawskim”, którego partnerem była Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa. Instrumentem oddziaływania na całą społeczność lokalną Stryszawy stała lokalna gazeta „Kurier Stryszawski”, a przede wszystkim jej rozbudowana, internetowa wersja – interaktywny portal, na którym na bieżąco pojawiają informacje o lokalnych wydarzeniach, działaniach samorządu, porady obywatelskie, konkursy, reportaże itp.
Drugi projekt, który nadal trwa, „Beskidzkie Centrum Lidera”, rozszerza działania Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia na teren całego Beskidu Żywieckiego, co stało się możliwe dzięki współpracy z Żywiecką Fundacją Rozwoju. BCL wspiera nie tylko liderów działań lokalnych, ale także mniejsze organizacje pozarządowe, które borykają się z wieloma problemami natury prawnej i społecznej. Specjalnie dla tych organizacji , które działają na terenie powiatu suskiego i żywieckiego, został ogłoszony konkurs „Lider NGO” który będzie promował prospołeczne działania organizacji i ludzi, dla których priorytetem jest dobro wspólne.
Źródło: Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia