Będzie większe zabezpieczenie przed spłatą dziedziczonych długów
Projekt zmian w kodeksie cywilnym, kodeksie postępowania cywilnego i Prawa o notariacie dotyczący przyjęcia spadku po zmarłym spadkobiercy jedynie do wysokości przejętego majątku, powstaje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zmiana przepisów ma na celu zmniejszyć ilość sytuacji, w których spadkobiercy, nieświadomie zostają dłużnikami.
Już teraz spadkobierca ma taką możliwość, ale w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) lub ogłoszenia testamentu musi złożyć w sądzie lub przed notariuszem stosowne oświadczenie. Zabezpiecza to spadkobierców przed spłatą dziedziczonych długów z ich osobistych majątków.
Zmiana przewiduje, że oświadczenie dalej będzie konieczne, ale nie będzie obowiązywał nieprzekraczalny termin 6 miesięcy, który często jest trudny do zachowania (informacje o długach przychodzą od wierzycieli często po upływie tego terminu). Jeśli wiec spadkobierca będzie chciał potwierdzić swoje prawo do dziedziczenia, złoży oświadczenie, w jaki sposób przyjmuje spadek, czy wprost – bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, czy do wysokości przejętego majątku – z „dobrodziejstwem inwentarza”.
To ostatnie wymaga spisu przyjętego majątku, ale w tym przypadku ustawodawca chce uprościć procedury, dając możliwość samodzielnego dokonania spisu (wg wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości) i złożenia go w sądzie lub przed notariuszem. Jeśli jednak wierzyciele nie zgodziliby się z wykazem, wówczas spisu dokonywałby - tak jak dotychczas - komornik.
Projekt trafił w grudniu 2013 r. do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.