Problem podatku od nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych czy usług pro bono poddawany był żywym dyskusjom już od kilku lat. Ostatnio Ministerstwo Gospodarki przedstawiło propozycję dotyczącą zwolnienia z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej na rzecz osób niezamożnych.
Na gruncie obecnych regulacji Ministerstwo Finansów prezentuje stanowisko, że nieodpłatna pomoc prawna nie jest objęta zakresem ustawy o VAT, o ile jej świadczenie wpisuje się w cel działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Wobec tej interpretacji bezpłatne porady prawne udzielane w celu innym niż zdobycie nowych klientów (np. cele charytatywne) na mocy art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT podlegałaby opodatkowaniu. Co prawda Naczelny Sąd Administracyjny już 23 marca 2010 r. wydał przełomowy wyrok, stwierdzając, że bezpłatne świadczenie usług prawnych przez kancelarie ma oczywisty związek z prowadzoną działalnością. Z racji tego, że orzeczenie to nie ma charakteru prawotwórczego jego uzasadnienie miało zastosowanie tylko w konkretnej sprawie, którą rozpatrywał sąd.
Miejmy nadzieję, że nowe zmiany zaproponowane przez rząd dotyczące usług pro bono będą jasne i przejrzyste, a co najważniejsze będą skutkowały większym dostępem do porad prawnych dla osób niezamożnych. W obecnej sytuacji pojawia się pytanie, czy organizacja konkursów Prawnik Pro Bono czy Kancelaria Pro Bono służy do promocji osób i kancelarii udzielających porad z dobrego serca, czy jedynie celom marketingowym?
Źródło: Paulina Faryn, Centrum Pro Bono