W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji powstał projekt ustawy o zgromadzeniach. Potrzeba uchwalenia nowego aktu powstała po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września 2014 r. Sędziowie wskazali wtedy w obowiązującym prawie liczne luki.
Nowelizacja to za mało
"Dotychczasowy brak niektórych rozwiązań (m.in. odformalizowania sposobu składania zawiadomień o zamiarze odbycia zgromadzenia, zgromadzeń odbywających się w wyniku nagłego zdarzenia, deklaracji dotyczących braku udziału osób zamaskowanych), a także wadliwość już istniejących (m.in. definicji zgromadzenia, krzyżowania się zgromadzeń, procedury odwoławczej) determinuje konieczność wprowadzenia nowej regulacji." – tłumaczą projektodawcy w uzasadnieniu do przedstawionego projektu.
Stacjonarne i marsze
Nowa definicja zgromadzeń nie będzie posługiwać się (jak dotychczasowa) kryterium liczbowym. W definicji znajdzie się też rozróżnienie na zgromadzenia stacjonarne i marsze.
Art. 3. (projektowanej ustawy)
Zgromadzenie jest to:
1) stacjonarne zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób, zwołane w celu wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w określonym miejscu, bez możliwości przechodzenia jego uczestników, zwane dalej „zgromadzeniem stacjonarnym”, albo
2) zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób, zwołane w celu wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska, którego uczestnicy przechodzą zgodnie z trasą wcześniej zgłoszoną, zwane dalej „marszem”.
Rozprawa administracyjna
Dziś (na mocy obowiązujących jeszcze, ale podważonych przez TK przepisów) w sytuacji kolizji dwóch lub więcej manifestacji, o tym która z nich odbędzie się w pierwotnie planowanym kształcie, decyduje kolejność zgłoszeń. Nowa ustawa proponuje, aby w takim przypadku rozstrzygała rozprawa administracyjna.
Art. 8. ust. 1 (projektowanej ustawy)
Jeżeli wniesiono zawiadomienia o dwóch lub więcej marszach, które mają się odbyć w tym samym czasie i miejscu lub których trasy przejścia są tożsame lub w części się pokrywają i nie jest możliwe ich oddzielenie lub odbycie w taki sposób, by ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, organ gminy niezwłocznie, nie później niż na 48 godzin przed planowaną datą marszu, wzywa telefonicznie organizatorów marszów, którzy wnieśli zawiadomienia, na rozprawę administracyjną w celu dokonania zmiany czasu lub miejsca marszu, albo trasy przejścia uczestników.
Treść przedstawionego projektu, uzasadnienie, proces konsultacji i kolejne etapy legislacyjne można śledzić w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.
więcej:
Projekt ustawy – Prawo o zgromadzeniach, w serwisie rządowego Centrum Legislacji
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12270700
zobacz też:
Zgromadzenia stacjonarnego nie będzie można zakazać, gazetaprawna.pl
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/861748,nowy-akty-prawny-zastapi-prawo-o-zgromadzeniach-zgromadzenia-stacjonarnego-nie-bedzie-mozna-zakazac.html
Źródło: inf. własna (ngo.pl)