Sejm uchwalił, a Prezydent podpisał ustawę łagodzącą przesłanki upadłości konsumenckiej. Nowela zmieni zasady oddalania przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości.
Sąd ma oddalać wniosek, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa. Nowelizacja wprowadzić ma także możliwość przeprowadzenia przez sąd - w szczególnych okolicznościach - postępowania upadłościowego wobec konsumentów, pomimo podstaw do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Nowelizacja obniża koszty całej procedury upadłościowej i przewiduje udzielanie pożyczki ze Skarbu Państwa na jej opłacenie. Opłata stała przy przystąpieniu do procedury upadłościowej zostanie obniżona z 200 do 30 zł. Pożyczka ma być spłacana z majątku dłużnika po jego likwidacji lub - w szczególnych wypadkach - nawet całkowicie darowana. Ustawa pozwala ponadto na ogłoszenie upadłości, jeśli dłużnik miał tylko jednego wierzyciela, co do tej pory było niemożliwe.
Możliwe też będzie zawarcie układu z wierzycielami w ramach postępowania upadłościowego. Maksymalny okres oddawania długów - w ramach planu spłaty - skrócono z 5 do 3 lat.
Poza tym w sytuacji, gdy dłużnik - na potrzeby spłaty zadłużenia - sprzeda mieszkanie, będzie mu przysługiwała większa niż dotychczas suma na pokrycie kosztów wynajmu - z obecnej 12-krotności średniego czynszu najmu do 24-krotności średniego czynszu najmu.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę o upadłości konsumenckiej. Przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia.
więcej: