Będzie Krakowska Rada Pożytku Publicznego?
W czwartek 11 marca 2010 odbyło się spotkanie przedstawicielek Krakowskiego Porozumienia Organizacji Obywatelskich z Krystyną Paluchowską, Dyrektorem Wydziału Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. Tematem spotkania były relacje na linii Urząd Miasta Krakowa – krakowskie organizacje pozarządowe.
Za pośrednictwem przedstawicielek KPOO czternaście krakowskich stowarzyszeń i fundacji złożyło wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa o powołanie Krakowskiej Rady Pożytku Publicznego, czyli stałego organu konsultacyjno-opiniodawczego, który pomógłby wypracować mechanizmy sprawnej współpracy międzysektorowej. Dotychczas stosowane przez Urząd Miasta rozwiązania nie są w pełni satysfakcjonujące dla krakowskich organizacji pozarządowych, które niechętnie uczestniczą w konsultacjach rocznych programów współpracy.
Krakowskie organizacje pozarządowe złożyły wniosek o powołanie miejskiej Rady Pożytku Publicznego, przedstawiły również konkretną propozycję demokratycznego i sprawiedliwego wyłonienia jej składu. Stowarzyszenia i fundacje wchodzące w skład KPOO zainteresowane są udziałem w reformowaniu zasad współpracy między Władzami Miasta Krakowa a Trzecim Sektorem.
Krakowskie Porozumienie Organizacji Pozarządowych zostało powołane przez 15 stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność na terenie miasta Krakowa dnia 1 lutego 2010 roku po półrocznych przygotowaniach. Porozumienie ma charakter otwarty i dobrowolny. Celami Porozumienia są: reprezentacja organizacji pozarządowych w kontaktach z samorządami i administracją publiczną, integracja środowiska organizacji pozarządowych oraz wzajemne wsparcie członków Porozumienia oparte na informacji, edukacji i wymianie doświadczeń. Aktualnie w skład KPOO wchodzi 19 organizacji. W skład Rady Porozumienia reprezentującej KPOO na zewnątrz wchodzą Ewa Chromniak (Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych), Danuta Wiecha (Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych "Pro Familia") oraz Alicja Papierz (Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa i Administracji UJ).
Źródło: Krakowskie Porozumienie Organizacji Obywatelskich