Możliwość realizowania własnych zainteresowań, poznania ciekawych ludzi, pracy w zgranym zespole i decydowania o swojej dostępności – to tylko część korzyści, jakie wiążą się z wolontariatem na rzecz Banków Żywności. Lokalne oddziały organizacji w całej Polsce poszukują osób, które chciałyby poświęcić część swojego czasu na niesienie bezinteresownej pomocy innym.
W Polsce marnujemy rocznie 9 milionów ton jedzenia . Znaczna część tej liczby pochodzi z gospodarstw domowych. Jednocześnie 2,8 miliona ludzi w naszym kraju żyje w skrajnym ubóstwie . Problem ten można by mocno ograniczyć, gdybyśmy nauczyli się racjonalniej gospodarować żywnością. Banki Żywności to organizacje działające na terenie całej Polski, zajmujące się pozyskiwaniem żywności i przekazywaniem jej najbardziej potrzebującym. Aby mogły to czynić jeszcze skuteczniej, potrzebne są osoby, które włączą się w prowadzone działania. Pomagać można w dowolnym wymiarze czasowym i w obszarze związanym z indywidualnymi zainteresowaniami.
Określone stanowiska, jasne wyzwania
– W zależności od miejscowości, szukamy ludzi na konkretne stanowiska – mówi Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. – Potrzebujemy m.in. grafików, którzy zaprojektują nasze materiały promocyjne, koordynatorów ds. edukacji, czyli osoby, które będą prowadziły szkolenia dotyczące niemarnowania żywności czy asystentów ds. budowania relacji z partnerami odpowiedzialnych za pozyskiwanie nowych partnerów Banków Żywności oraz zorganizowanie transportu i magazynowania żywności.
Lista jest dłuższa
To nie jedyne stanowiska dla wolontariuszy. Poszukiwani są także: analityk-informatyk, koordynator zbiórek żywności i akcji społecznych, magazynierzy, osoby do pomocy w prowadzeniu biura koordynator ds. promocji i kampanii i osoby do prowadzenia punktu dystrybucji żywności.
Co daje wolontariat?
Szeroka oferta wolontariacka Banków Żywności daje możliwość wykorzystania własnej wiedzy i umiejętności w pożytecznej i słusznej sprawie. Osoby, które zdecydują się pomagać, mogą nie tylko zdobyć doświadczenie w dużej i prężnie działającej organizacji pozarządowej, rozwijać swoje zainteresowania i działać na szeroką skalę, ale również nawiązać nowe znajomości. Ten ostatni aspekt może okazać się szczególnie ważny w przypadku osób starszych, już nieaktywnych zawodowo. Budowanie relacji z innymi i robienie czegoś ważnego społecznie dają poczucie bycia potrzebnym i zapobiegają izolacji, która jest przyczyną osamotnienia i może prowadzić do depresji.
Sam zdecyduj
Źródło: Banki Żywności