Kończący się rok kalendarzowy był Europejskim Rokiem Wolontariatu. Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO, dzięki zaangażowaniu Wojewody Małopolskiego i wsparciu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w listopadzie i grudniu realizuje projekt szkoleniowy, którego celem jest wyszkolenie wolontariuszy w profesjonalnej opiece nad chorym na mukowiscydozę i inne choroby terminalne z terenu województwa małopolskiego.
Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy chory nie podlega hospitalizacji, a jego rodzina nadal potrzebuje zawodowego wsparcia. Wolontariusze zakwalifikowani do szkoleń to studenci medycyny, fizjoterapii, pracownicy służby zdrowia, a więc osoby, które mają lub w przyszłości będą miały zawodowy kontakt z pacjentem. Szkolenia obejmują kilkanaście godzin wykładów szkoleniowo-edukacyjnych z dziedziny rehabilitacji, dietetyki, opieki nad chorym prowadzonych przez lekarzy z całego kraju zajmujących się mukowiscydozą. Szkolenie zawiera także wykłady wprowadzające elementy prawa, co pomoże w rozwiązywaniu problemów socjalnych rodzin, a przede wszystkim wielogodzinne spotkania z psychologiem. Pomoc rodzinom i chorym dotkniętym mukowiscydozą wymaga poznania tych osób, wręcz osobistego zaangażowania w sytuację chorego. Wolontariusze będą mieli okazję weryfikacji swojej wiedzy w praktyce w czasie pracy z zespołem wyjazdowym MUKO KOMPLEX finansowanym ze środków 1 % przekazywanych na rzecz Fundacji Matio. To czas, by pod opieką opiekuna merytorycznego móc spotkać się z pacjentem, poznać specyfikę opieki nad nim w domu. Zespół wyjazdowy MUKO KOMPLEX to jedyna w Polsce inicjatywa powstała na bazie współpracy z ośrodkami w Wielkiej Brytanii, zapewniająca kompleksową pomoc i opiekę w domu chorego. Wystarczy telefoniczne zgłoszenie rodziny do Fundacji Matio, by zespół specjalistów, w którego skład wchodzi pielęgniarka, dietetyk, rehabilitant, psycholog, pracownik socjalny dojechał do domu chorego oszczędzając mu czasu, trudów podróży i oczekiwania w kolejce do kilku osób.
Możliwość poznania specyfiki opieki nad chorym na mukowiscydozę w domu i szpitalu, bezpośredniego zetknięcia z pacjentem pozwoli na wyszkolenie wolontariuszy, którzy będą mogli nieść rzetelną pomoc. Zdobyta wiedza, patrząc na ich wykształcenie, rozwija ich umiejętności zawodowe i sprawia, że będą je mogli wykorzystywać także w codziennej pracy.
Projekt jest współfinansowany ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Źródło: informacja nadesłana