Bębło. Podkrakowska wioska, w której rzeczywistość zachwyca. Brak pędzących aut, pośpiechu i brudu. To miejsce, gdzie mieszkańcy są skupieni wokół problemów swojej wsi i pragną ją ulepszać, tworzyć nowe perspektywy dla młodego pokolenia jej mieszkańców. Być może właśnie z powodu tak miłej atmosfery tam panującej, projekt realizowany w Bęble przez grupę aktywnych mieszkańców nosił nazwę „Moja mała ojczyzna – tutaj chcę mieszkać, tutaj chcę żyć”.
Przez wieś wiedzie droga, przy której znajduje się remiza strażacka, tętniąca gwarem rozmów i śmiechem. To właśnie to miejsce stało się centrum skupiającym mieszkańców Bębła – zaczęło żyć dzięki zaangażowaniu Rady Gminy, Rady Sołectwa, młodzieży, ich rodziców, uczestniczek Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, dyrekcji szkoły, nauczycieli, klubów sportowych i wielu, wielu innych…
Wszystko zaczęło się tak, jak każda podróż – od pierwszego kroku i wyznaczenia sobie celu podróży. Tym zajęła się sołtys Krystyna Janecka, w głowie której od dłuższego czasu kiełkował pomysł o stworzeniu Młodzieżowej Rady Sołeckiej. Po raz pierwszy myśl o tym, aby włączyć młodych obywateli w życie sołectwa pojawił się, gdy Krystyna Janecka brała udział w projekcie „Aktywne kobiety”, jednak nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Dlatego też, gdy w maju 2011 roku została zaproszona wraz z innymi aktywnymi osobami mieszkającymi w Bęble i Czajowicach na spotkanie informacyjne dotyczące testowania w gminie inicjatywy lokalnej, chętnie wzięła w nim udział. Mimo pomyślnego przebiegu spotkań, początkowo nie było zbyt wielu chętnych do tego, aby napisać wniosek i skorzystać z oferowanego wsparcia. Pierwsze pomysły szły w kierunku stworzenia ścieżki rowerowej na obszarze wsi, drogi krzyżowej, odnowienia kapliczki… Jednak ankieta, badająca potrzeby, przeprowadzona wśród mieszkańców wsi wskazała jednoznacznie, że dostrzegają oni potrzebę organizacji czasu wolnego miejscowej młodzieży, ich zaangażowania w sprawy sołectwa i wsi. A stąd był tylko krok do pełnej mobilizacji wszelkich sił…
W rezultacie, dzięki wsparciu ze strony Urzędników, Rady Gminy, Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych (BIS), zachęcaniu do podjęcia inicjatywy lokalnej i oferowanej pomocy, powstało kilka propozycji wniosków przygotowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną, panią sołtys oraz zebrany przez nią komitet organizacyjny. Do tego, aby zgłosić projekt ostatecznie skłoniła wielka chęć, aby zrobić coś dla wspólnego dobra, jakim jest ich piękna wieś.
Złożony wniosek został pozytywnie zaopiniowany i tym samym mogła się rozpocząć realizacja całego przedsięwzięcia. Jako pierwsze, zostało zorganizowane spotkanie informacyjne dzięki uprzejmości dyrektor Szkoły Podstawowej. Wzięłi w nim udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej w Bęble, gimnazjum w Białym Kościele oraz nauczyciele. Podczas niego młodzież wykazała duże zainteresowanie uczestnictwem w planowanych w ramach projektu działaniach. Koronacją kilkumiesięcznej pracy i regularnych spotkań grupy uczniów był wyjazd edukacyny do Warszawy.
Pierwszym zadaniem postawionym przed młodzieżą było zebranie z Radą Sołecką, podczas którego opracowano regulamin i termin wyborów Młodzieżowej Rady Sołeckiej. Powołany również został sztab wyborczy oraz komisja wyborcza, a także opracowano zasady przydzielania punktów za wykazywaną aktywność w projekcie. Nagrodą za nią był wyjazd do Brukseli. Następnym krokiem stała się kampania wyborcza oraz warsztaty dziennikarskie dla 3-5 osób, dzięki którym całość projektu mogła być na bieżąco dokumentowana, a postępy publikowane w lokalnej prasie i na stronie internetowej sołectwa. Rezultatem przeprowadzonej kampanii wyborczej były wybory młodzieżowego sołtysa i Młodzieżowej Rady Sołeckiej, a także ich wspólne obrady z Radą Sołecką i sołtysem, podczas których opracowano plan pracy na IV kwartał 2012 roku, a także zastanawiano się nad możliwościami i sposobami realizacji proponowanych przez młodzież rozwiązań.
Kolejnym działaniem, podjętym w ramach realizacji projektu, był szereg warsztatów z różnorakimi instytucjami: Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Gospodyń Wiejskich, Klubem Sportowym, Centrum Wolontariatu działającym przy Fundacji BIS, podczas których młodzież miała szansę poszerzać swoje horyzonty poznawcze, zainteresowania, stwarzać sobie nowe możliwości, poznać historię swojego regionu, docenić wartość pracy na rzecz drugiego człowieka oraz zaangażować się jeszcze w większym stopniu w działalność na rzecz wsi. Jednak nie tylko dzięki tym warsztatom uczestnicy projektu mogli zapoznać się z nowymi kwestiami. W centrum ich zainteresowania stanął bowiem dwudniowy edukacyjny wyjazd do Warszawy. Opiekę nad podróżnikami sprawowały wolontaryjnie dwie nauczycielki z wiejskiej szkoły, rodzice oraz pani sołtys i członkowie Rady Sołeckiej. Podczas wycieczki na wszystkich czekały rozliczne atrakcje – zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, stadionu narodowego po rozgrywanych meczach podczas Euro 2012. Jednak największym powodzeniem cieszyła się wizyta w Sejmie oraz Centrum Nauki Kopernik.
Po powrocie z ekscytującej wycieczki młodzi radni nie spoczęli na laurach! Zorganizowali dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły imprezę mikołajkową, ze wszelkimi jej miłymi aspektami – wręczaniem prezentów przez św. Mikołaja, zabawami i występami artystycznymi. Natomiast towarzyszący im młodzi reporterzy opracowali relację z przebiegu projektu, skrupulatnie wszystko zapisując oraz fotografując. Efektem ich pracy była wkładka do lokalnej prasy, dzięki której szerokie grono odbiorców miało szansę poznać działania podejmowane przez bębłowską młodzież. Mimo że czas, który był zaplanowany na realizację inicjatywy lokalnej dobiegł końca, młodzież deklaruje wielką chęć kontynuowania cotygodniowych spotkań w świetlicy remizy strażackiej. Dzięki tym spotkaniom zyskali przecież nowych przyjaciół, ciekawie spędzali czas i poznawali nowe rzeczy.
Projekt „Moja Mała Ojczyzna – Tutaj chcę mieszkać – tutaj chcę żyć” został przeprowadzony w ramach projektu „Samorząd z inicjatywą” realizowanego przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: Fundacja BIS